Virtualizáció
>> 2008. október 26.
Gondoltál már arra, hogy kipróbálsz egy BETA operációs rendszert? Vagy talán eddig egy teljesen ismeretlen operációs rendszert, mondjuk Linuxot, MAC OS X-t? Ha igen, akkor mi tartott vissza? Talán az ezzel járó komplikációk? A telepítés, winchester-partíciózás, vagy teljes winchester-törlés, dual-boot problémák, eszközmeghajtó problémák? Ha igen, és kíváncsi vagy hogyan lehetne ezeket kiküszöbölni, akkor ez az írás NEKED szól.
Sokakat tart vissza az új dolgok kipróbálásától ezek a problémák. De manapság már erre is van megoldás, a neve pedig: Virtualizáció. Ez nem valami bűvészmutatvány, amit csak a bűvészek tudnak, hanem te otthon is képes lehetsz rá. A virtualizáció arról szól, hogy van egy fő (main) operációs rendszer, amit megszoktunk, szeretünk, de azért kipróbálnánk más dolgot is. Ilyenkor lehetőség van a fő operációs rendszeren belül virtualizálni egy másik operációs rendszert, és egyidejűleg használni mindkettőt. Tegyük fel mondjuk hogy Windows-t használsz, de mondjuk Linuxon szeretnél programot futtatni. Nincs más dolgod, mint virtualizálni a Linuxodat, és máris használhatod azt. Hogyan tudsz virtualizálni? Ehhez egy speciális program kell, amit vagy ingyen, vagy pénzért tudsz beszerezni. Sok fajta virtualizációs szoftver létezik, ilyen a Virtual PC, VirtualBox, VMware. A virtualizáció lényege, hogy létrehozunk egy olyan virtuális gépet (Virtual Machine), amin emulálni tudunk a kívánt operációs rendszernek megfelelő dolgokat. Tehát nem a saját gépünket látja a virtualizált oprendszer, hanem a virtualizáló program által emulált hardvert. Így nagyfokú biztonságra tehetünk szert, ha például a virtuális oprendszeren netezünk, e-mailezünk.
Ennyit szerettem volna szólni előjáróban a virtualizációról, egy másik cikkben megpróbálom bemutatni a VMware cég virtualizációs szoftverét, a virtualizáció menetét.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése