Windows 7 - Sticky Notes

>> 2009. szeptember 30.

A Windows 7-ben megtalálható egy igen hasznos alkalmazás, melyet Sticky Notes néven érhetünk el. Legnagyobb előnye, hogy gyorsan tudunk vele feljegyezni fontos dolgokat, ami a rohanó világunkban igen hasznos lehet. Ennek az alkalmazásnak a gyorsbillentyűit tekintjük át, a még jobb felhasználás érdekében.

A Sticky Notes megnyitásához írjuk be a Start menüben található keresőbe a Sticky Notes kifejezést, majd a találati listából nyissuk meg azt. A program ennek hatására az asztalon bárhol elhelyezhető gyorsfeljegyzési felületet biztosít számunkra, egy cetlit imitáló felhasználói felülettel. A + gombra kattintva új cetli hozható létre, az x gombra kattintva bezárható az aktuális cetli, a jobb alsó sarok húzásával pedig a mérete csökkenthető, illetve növelhető a cetlinek. Ebben nem merül ki a program tudása, számos gyorsbillentyű segítségével formázhatjuk a benne tárolt szöveget.


Az alábbi gyorsbillentyűk használhatóak a programban:

1. Félkövér: Ctrl+B
2. Dőlt: Ctrl+I
3. Aláhúzás: Ctrl+U
4. Áthúzás: Ctrl+T
5. Felsorolás: Ctrl+Shift+L -> Nyomvatartva tallózhatunk a különböző felsorolási stílusokból
6. Szövegméret növelése: Ctrl+Shift+Egér görgő felfele
7. Szövegméret csökkentése: Ctrl+Shift+Egér görgő lefele
8. NAGYBETŰS/kisbetűs lesz a kijelölt szöveg: Ctrl+Shift+A
9. Jobbra igazítás : Ctrl+R
10. Középre igazítás: Ctrl+E
11. Balra igazítás: Ctrl+L
12. Normál sorköz: Ctrl+1
13. Dupla sorköz: Ctrl+2
14. 1.5 sorköz: Ctrl+5
15. Visszavonás: Ctrl + Z
16. Minden szöveg kijelölése: Ctrl + A
17. Kijelölt szöveg másolása: Ctrl + C
18. Kijelölt szöveg kivágása: Ctrl + X
19. Szöveg beillesztése a vágólapról: Ctrl + V


Tovább a teljes cikkre....

Megjelent a végleges Microsoft Security Essentials

>> 2009. szeptember 29.

A mai napon a Microsoft elérhetővé tette a Security Essentials végleges változatát. Az Microsoft Security Essentials teljesen ingyenesen kínál vírus/spyware/malware elleni védelmet Windows alapú rendszereken. A program letöltéséhez és részletes ismertetőjéhez kattints a tovább gombra.

A Security Essentials a Forefront motorra épül, a használata 32/64 bites Windows XP, Windows Vista és Windows 7 operációs rendszereken lehetséges. A program magyarul még nem érhető el, arról információ nincs, hogy a későbbiekben honosítják-e.
A Microsoft Security Essentials-ról már korábban megjelent az oldalon egy részletes írás, amit itt érhettek el: [Microsoft Security Essentials áttekintés].


A Security Essentials főmenüje

Microsoft Security Essentials letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Ubuntu 10.04 LTS megjelenési ütemterv

>> 2009. szeptember 26.

Még meg se jelent az Ubuntu legújabb végleges verziója, a 9.10-s Karmic Koala, már a következő verzió ütemterve érhető el. A 10.04-s a következő LTS (Long Term Support) verzió lesz, lévén az Ubuntu 2 évenként ad ki LTS verziót. A tovább mögött megtudhatod mi az az LTS, és megjelenési ütemtervet is elolvashatod.

A legutóbbi LTS (hosszú karbantartási idő) verzió a másfél évvel ezelőtt megjelent 8.04-s volt, ami 3 éves támogatást jelent az asztali Ubuntus változat esetén, illetve 5 évest a szerver változatnál. Így az elsődleges szempont a stabilitás, amire a fejlesztők nagy hangsúlyt fognak fektetni, így valószínűsíthető hogy többek között a GNOME 3-as verziója sem lesz megtalálható a 10.04 alatt alapértelmezetten. A 10.04-s verzió is kapott egy fejlesztési kódnevet, ami jelen esetben a Lucid Lynx lesz.


Ő róla nevezték el az Ubuntu 10.04-s változatát

A megjelenési ütemtervből kiderül hogy 3 Alpha, és 2 BETA verzióval számolhatunk a végleges változat megjelenése előtt, míg a Karmic Koala-nál 6 Alpha és 1 BETA verzió jelenik meg a végleges változat előtt. Az ütemterv a következő:

2009 december 3. - Alpha 1;
2010 január 7. : Alpha 2;
2010 február 4. : Alpha 3;
2010 március 4. : Beta 1;
2010 április 1. : Beta 2;
2010 április 15. : Release Candidate;
2010 április 29. : Ubuntu 10.04 LTS végleges változat.


Tovább a teljes cikkre....

Ubuntu 9.10 "Karmic Koala" végleges kinézet

Az Ubuntu fejlesztéséért felelős Canonical közzétette az október 29-én megjelenő Ubuntu 9.10 "Karmic Koala" végleges kinézetéről árulkodó képeket. A tovább mögött ezeket tekinthetitek meg, illetve az új alapértelmezett háttérképeket tölthetitek le.

Az alapértelmezett témája a 9.10-s Karmic Koala-nak a Human lesz, a megjelenítésért a GNOME 2.28.0-s verziója lesz a felelős. Az operációs rendszer a Linux kernel 2.6.31-es verzióját használja majd, amely már többek között támogatja az USB 3.0-s szabványt, és tovább növeli a támogatott eszközök körét.
Az alapértelmezetten szállított alkalmazások mind a legfrisebb stabil verziókra támoszkodnak: OpenOffice 3.1.1, GIMP 2.6, Mozilla Firefox 3.5, Mozilla Thunderbird 2, Transmission 1.7, Pidgin 2.6.
Október 1-jén érkezik az Ubuntu 9.10-es BETA verziója, a végleges változat október 29-re várható.
Az alapértelmezett háttereket itt tekinthetitek meg: [LINK]
Képek az Ubuntu 9.10 Karmic Koala-ból (a képek a Softpedia/Ubuntu.hu oldalakról származnak):








Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Verziószám mutatása az asztalon

>> 2009. szeptember 25.

A Windows 7 próbaváltozatai (BETA, RC) alatt sokak a tálca feletti verziószám eltüntetését akarták elérni. Az RTM (build 7600) alatt viszont nem jelenik meg, de egy apró trükk segítségével újra megjeleníthetjük azt.

Ehhez nem kell mást tennünk mint az alábbi leírást követni:

1. Nyissuk meg a regisztrációs adatbázis szerkesztőjét (Winjel + R -> regedit)

2. Menjünk el az alábbi helyre:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

3. Módosítsuk a PaintDesktopVersion kulcs értéket 1-re (0 -> nem jelenik meg)

Módosítsuk a kulcs értéket 1-re hogy megjelenjen a verziószám

4. Mentsük el (OK), majd lépjünk ki a szerkesztőből, és indítsuk újra a gépet

A módosítás eredménye

A verziószám eltüntetéséhez állítsuk vissza a PaintDesktopVersion értékét 0-ra.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Federated Search

>> 2009. szeptember 24.

A Federated Search a Windows 7-ben megjelenő egyik újítás, mely segítségével a keresés kiterjeszthető meghatározott internetes oldalakra. A keresés internetböngésző nélkül, az Intéző segítségével zajlik, ahova a keresés eredményét is megkapjuk.

Talán kevesek hallottak a Federated Search megjelenéséről a Windows 7-ben, pedig igen hasznos lehetőségről van itt szó. A Federated Search az OpenSearch v1.1 és az RSS technológiákra támaszkodik, így valósítható meg az internetböngésző nélküli internetes keresés. A keresés maga az interneten zajlik, viszont a keresési eredményt úgy látjuk, mintha a saját gépünkön lenne a keresett anyag.

A Federated Search működése

Hogy a Federated Search működjön a kiválasztatott webes oldalon, ahhoz a weboldal üzemeltetőjének el kell helyeznie a szükséges kódot az oldalon, illetve a számítógépen is alkalmaznunk kell a kiválasztott webhelyre vonatkozó, egy .osdx kiterjesztésű fájlban megadott paramétereket. A sevenforums.com oldalán találhatunk kész .osdx fájlokat (YouTube, Flickr, ISOHunt, stb.), vagy magunk is létrehozhatunk ilyen .osdx kiterjesztésű fájlokat, az alábbi módon:

1. Töltsd le a pelda.osdx fájlt: [LETÖLTÉS]

2. Az alábbiakat írd át a letöltött fájlban (mellőzd az ékezetes karaktereket):
Nev-et a kívánt megjelenítendő névre
Leiras helye-t a kívánt leírásra
Mindkettő pelda.com-ot a webhely címére, amin keresni szeretnénk

3. Mentsük el, majd futtassuk le a módosított .osdx kiterjesztésű fájlt

4. Ezután a kedvencekben kattintsunk rá a létrehozott keresőre, majd keressünk


A keresési találat így jelenik meg a felhasználó számára

A kereső a Bing API-val megy, így nem szükséges hogy a szolgáltatás engedélyezve legyen a weboldalon.




Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Kezeléstechnikai központ

>> 2009. szeptember 23.

A Windows 7 Kezeléstechnikai központja egy olyan központi hely, ahol a rendelkezésre álló kisegítő lehetőségeket vehetjük igénybe. Ez vonatkozik a megjelenítésre, az egér és a billentyű, valamint más beviteli eszközökre is.

A Kezeléstechnikai központ a Vezérlőpult\Könnyű kezelés\Kezeléstechnikai központ helyen található meg. Nézzük akkor meg, hogy milyen lehetőségeket tartogat a felhasználó számára a Kezeléstechnikai központ alatt elérhető lehetőségek.


A Kezeléstechnikai központ

  • A számítógép használata kijelző nélkül: Itt tudjuk beállítani, hogyha nem rendelkezünk monitorral (jellemzően vak emberek), akkor is értesülhessünk a számítógépen történt eseményekről a Narrátor segítségével. A Narrátor képes felolvasni a képernyőn megjelenő szöveget, illetve a videón történő eseményekről ad tájékoztatást. Továbbá megadhatjuk hogy az animációk megjelenjenek-e, illetve a párbeszédpanelek meddig legyenek aktívak.

  • A számítógép megjelenítésének láthatóbbá tétele: A megjelenítéssel kapcsolatos beállításokat adhatjuk meg ebben a menüpontban. Beállíthatjuk a kontraszt mértékét (a még jobb láthatóság érdekében), a Narrátort kapcsolhatjuk be illetve a Nagyító nevű alkalmazást használhatjuk a képernyőn megjelenő elemek nagyítására.

  • A számítógép használata egér vagy billentyűzet nélkül: Ha nem áll rendelkezésre az egér és a billentyűzet, akkor használhatjuk a Windows beépített Képernyő billentyűzetét (ha nincs egér, akkor érintőkijelző szükséges!), illetve a Beszédfelismerés programmal vezérelhetjük a gépet (magyar nyelven egyelőre nem érhető el).

  • Az egér használatának megkönnyítése: Itt választhatjuk ki az egérmutató stílusát és méretét, a billentyűzet numerikus részével való egérvezérlést is itt kapcsolhatjuk be.

  • A billentyűzet használatának megkönnyítése: Itt is beállíthatjuk a numerikus billentyűk segítségével az egérvezérlést, a beragadó billentyűkre vonatkozó értesítést. Az állapotjelző hangok bekapcsolásával lehetőség nyílik a Num Lock, Caps Lock, és a Scroll Lock minimum 5 másodpercre nyomva tartásával hangok kibocsájtására. A billentyűzetszűrés segítségével az elgépelések, és véletlen gombnyomások kikerülése lehetséges.

Továbbá még lehetőség van a hangok lecserélés szöveges figyelmeztetésekké. A számítógép-használat megkönnyítésének lehetséges módjai (látás) menüpontra kattintva egy varázsló segítségével könnyen bekonfigurálhatjuk a látásra vonatkozó beállításokat.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Módosítsuk az alapértelmezett telepítési könyvtár helyét

>> 2009. szeptember 22.

A Windows 7 a programokat alapértelmezetten a Program Files könyvtárba próbálja meg telepíteni. Ezt az alapértelmezett könyvtárat tudjuk módosítani egy általunk kiválasztott helyre, az alábbi leírás segítségével.
Hogy megváltoztassuk az alapértelmezett telepítési könyvtár helyét, a regisztrációs adatbázis egyik kulcsának értéket kell módosítanunk, az alábbi módon:

1. Nyissuk meg a regisztrációs adatbázis szerkesztőjét (Winjel + R -> regedit)

2. Navigáljunk el az alábbi helyre az adatbázisban:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion


A képen látható helyre menjünk

3. Módosítsuk a ProgramFilesDir kulcs értékét a megfelelő értékre (helyre). Alapértelmezett értéke C:\Program Files hely, ilyen formátumban adjuk meg mi is neki a kívánt helyet. Ha 64bites rendszert használunk, akkor a létezik egy ProgramFilesDir (x86) kulcs is, ami a 32bites alkalmazások telepítési helyéért felelős. Ezt is módosíthatjuk kedvünk szerint

4. Mentsük el (OK gomb megnyomása) a változtatást, és lépjünk ki a szerkesztőből.

Ezek után a Windows mindig ezt a könyvtárat ajánlja fel alapértelmezetten a telepíteni kívánt programoknak.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Hogyan installáljuk kevés RAM-mal rendelkező gépre

>> 2009. szeptember 21.

A Windows 7 installálásához az egyik megkötés a megfelelő RAM mennyiség megléte, ami 512 MB. Ha ennél kevesebbel rendelkezünk, a telepítő leáll, és nem hajlandó feltelepülni a gépre. De mi van akkor. ha mi nem rendelkezünk ennyi RAM-mal, de installálni szeretnénk a Windows 7-t?

2 dolgot tehetünk: Beleteszünk a meglévő RAM mellé annyi RAM-ot, hogy elérjük a minimális 512 MB-os határt. Installálás után kivesszük a plusz RAM-ot, és örülünk. Ez első telepítéskor még megoldás, de mi van ha többször szeretnénk majd telepíteni a gépre a Windows 7-t? Ilyenkor más eszközhöz kell nyúlni, konkrétan módosítani kell a winsetup.dll fájlt, hogy 512 MB RAM-nál kevesebb memóriát tartalmazó gépre is feltelepüljön a Windows 7.

Ehhez kövessük az alábbi leírást:

1. Szerezzünk be egy HEX Editor alkalmazást: HxD letöltése

2. Csatlakoztassuk be a virtuális meghajtónkba a Windows 7 képfájlját

3. Másoljuk át a \sources\ mappából a winsetup.dll fájlt a merevlemezünkre.

4. A HxD feltelepítése után nyissuk meg azt rendszergazdai jogokkal, majd a Fájl -> Megnyitás menüpontra kattintva tallózzuk ki a kimásolt winsetup.dll fájlt

5. Keressük meg az alábbi hexadecimális értéket: 77 07 3D 78 01


A HxD felhasználói felülete

6. Ha megtaláltuk cseréljük le az alábbi értékre: E9 04 00 00 00

7. Másoljuk vissza a winsetup.dll fájlt, majd egy adathordozóra kiírva a módosított képfájlt, telepítsük fel azt a kívánt gépre.

A PowerISO program segítségével könnyen módosíthatjuk a virtuális képet, ahogy ezt a verzióválasztó képernyő megjelenítésénél tettük. Természetesen ajánlott több RAM-mal (1GB+) felszerelni a gépet, hiszen így sokkal zökkenőmentesebb lesz a Windows 7 futása, nem véletlen van benne a RAM korlát a telepítőben


Tovább a teljes cikkre....

Microsoft Office - A webes változat mától tesztelhető

>> 2009. szeptember 18.

A Google Docs-hoz hasonlóan a Microsoft is elindította a webes Office szolgáltatásukat. Egyelőre még csak a kiválasztott teszterek tesztelhetik az Office Web Applications névre keresztelt webes irodai szoftvercsomagot, de a közeljövőben kezdődő nyilvános BETA keretein belül bárki kipróbálhatja majd.

Az Office Web Applications alatt jelenleg a Word, Excel, és a PowerPoint programot érhetjük el webes felületen. A Microsoft azoknak a felhasználóknak küldött meghívót az OWA teszteléséhez, akik rendszeresen használják a Windows Live SkyDrive ingyenes webtárhely szolgáltatását. A webes felületen elérhető programok nagyon hasonlóak a telepített Office alkalmazásokhoz, ezzel is megkönnyiti a Microsoft ezek kezelését. Természetesen a programok összes szolgáltatása nem elérhető, többek között a PowerPoint videószerkesztő funkciója sem. A Word programmal egyelőre csak dokumentumokat tudunk megjeleníteni, az Excel és PowerPoint programokkal viszont nincs ilyen megkötés. A későbbiekben mindenki számára elérhető lesz az OWA publikus BETA tesztje, aki értesítést szeretne erről kapni, az a Microsoftnál jelentkezhet. Ha elkészül a végleges OWA (2010), akkor különböző konstrukciókban lehet majd használni, illetve a reklámokkal megtámogatott verzió ingyenesen elérhető lesz az erre vágyok számára. Az OWA használatához csupán internetböngésző kell majd (IE 7/8, Firefox 3.5, Safari 4), de a mobil felhasználók számára is optimalizálják majd a megjelenést. A végleges OWA az Office 2010 megjelenésével együtt várható majd.


A PowerPoint megjelenítés közben


Az Excel webes alternatívája

Forrás: HWSW


Tovább a teljes cikkre....

Linux Reader - Ext2/Ext3 fájlrendszer olvasása Windows alatt

>> 2009. szeptember 17.

Manapság nem ritka az olyan számítógép, amin több operációs rendszer is üzemel. Ezzel nincs semmi gond, viszont ha a Linux alatt mentett dolgot szeretnénk elérni a Windows alól, akkor ez alapértelmezetten nem lehetséges. Itt próbál meg segíteni a Linux Reader nevezetű alkalmazás.

A Linux Reader segítségével a Linux Ext2/Ext3 fájlrendszerében mentett anyagokat tudjuk olvasni. Írni vagy módosítani nem lehet, ezzel garantálva a Linux fájlrendszerének a sértetlenségét. A program telepítése után könnyen tallózhatunk a Linuxos partíciókban, nyithatjuk meg az ott tárolt fájlokat.


A program működés közben

Linux Reader letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Tálcagomb címkéjének elrejtése ha nincs összevonás

>> 2009. szeptember 14.

A Windows 7 egyik újítása a "Superbar" névre keresztelt tálca, gombjainak méretei megfelelnek akár az érintőkijelzővel rendelkező felhasználók számára is. Ha a tálca tulajdonságainál a "Soha nincs összevonás" opciót választjuk, akkor az azonos program különböző ablakainak ikonjai nem kerülnek összevonásra, viszont a címkenevek megjelennek, amivel sok helyet foglalhatnak el a gombok. Ezt tudjuk elrejteni az alábbi leírás segítségével.

Egy egyszerű módosítással a regisztrációs adatbázisban képesek lehetünk eltüntetni a tálcagombok címkéjét, így ha több program fut, lényeges helyet tudunk vele megspórolni.


Így néz ki a módosítás előtt

Nézzük akkor hát, hogy ehez mit is kell tennünk:

1. Nyissuk meg a Futtatást (Winjel+R), majd írjuk be a megjelenő ablakba a regedit szót (vagy a Start menü keresőjébe)
2. Tallózzuk ki az alábbi helyet:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics
3. Hozzunk létre a fenti helyen egy karakterlánc típusú kulcsot (jobb-egér -> Új -> Karakterlánc), MinWidth néven
4. Kattintsunk a MinWidth kulcsra kétszer, majd állítsuk be az értékét 54-re

Az értéke 54 legyen

5. Indítsuk újra a gépet (vagy hajtsunk végre egy kijelentkezést)

Ezután a "Soha nincs összevonás" módban csak az ikonok jelennek meg:


Kapcsolódó írás: Windows 7 - Gyorsindítás engedélyezése


Tovább a teljes cikkre....

BlueScreenView - Kék halál esetére

>> 2009. szeptember 5.

Sok Windows felhasználónak ismerős lehet a "kék halál" kifejezés, hiszen a Windows rendszerek így adják a felhasználó tudtára, hogy súlyos hibát észlelt és nem tudja helyreállítani azt. Ilyenkor a gépet újraindítjuk, és ha nem volt komoly a hiba, akkor el is indul a rendszer. Viszont többszöri kék halál esetén valamilyen ismétlődő hiba lehet, aminek a felfedésére a BlueScreenView nevű alkalmazás lehet a segítségünkre.

A kék halál oka lehet hardveres vagy szoftveres hiba. Ha hardveres, akkor az Windows alól többnyire nem megoldható, viszont ha szoftveres, akkor annál inkább. Ilyenkor egy rosszul megírt driver is lehet a hiba oka, ennek felderítésére tökéletes a BlueScreenView.


Azért vannak kék halálok, aminek akár örülhetünk is

Ha megtörtént a kék halál, akkor újraindítás után a BlueScreenView programmal megtekinthetjük a Windows által létrehozott naplófájlt. Ebből tökéletesen kiderül számunkra hogy melyik driver vagy beépülő program okozta a hibát. Ilyenkor az adott driver frissítése, letiltása, javítása lehetséges, a program keretein kívül. A program csak megmutatja hogy mi a hiba, a többi már a mi dolgunk. A program ingyenesen használható, letöltése az alul lévő linken lehetséges.


A program kezelőfelülete

És a végére egy nevezetes videó:



BlueScreenView letöltése



Tovább a teljes cikkre....

GMABooster - Intel videokártya tuning

>> 2009. szeptember 4.

Az Intel integrált videokártyái igen elterjedtek, főképp a notebookok körében. Keveset fogyaszt a különálló videokártyákhoz képest, viszont teljesítménye bőven elmarad az akkori belépőszintű különálló videokártyáktól. Ezen próbál meg javítani a GMABooster nevű alkalmazás Intel GMA típusú videokártya esetén.

Az Intel GMA 900/950 gyári órajele 133/166Mhz körül alakul, így a fogyasztás igen kedvező ami notebookok esetén fontos lehet, viszont ha grafikus alkalmazást futtatunk, akkor a kapott eredmény néha igen lehangoló. Itt segíthet nekünk a GMABooster nevű alkalmazással, amellyel az Intel GMA 900/950 típusú videokártyáinak órajelét lehet megemelni. A program képes akár 400Mhz-es órajelet is kicsikarni az integrált VGA-ból, de még így se akarjuk futtatni a Crysis-t.

A program kezelőfelülete

A grafikus teljesítmény így hozzávetőlegesen a duplájára emelkedik (az alábbi képeken jól látszik), de észben kell tartani, hogy mint minden túlhúzás esetén, itt is nő a fogyasztás és a hőtermelés.


Tuning nélküli eredmény 3DMark06 alatt


A GMABooster segítségével az eredmények javulnak

A program futtatásához Intel GMA 900/950-s integrált VGA, .NET Framwork 2.0-s futtatókörnyezet, és 32bites Windows XP/Vista/7, Mac OS X vagy Linux operációs rendszer szükséges.

GMABooster letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Windows Live Családbiztonság

>> 2009. szeptember 3.

Egy korábbi írásban már szemrevételeztük hogy a Windows 7 milyen felügyeleti lehetőséget ad a kezünkbe. A korlátozási lehetőségek köre igen széles, de mindegyik a lokális gépre vonatkozik, és egyikkel sincs lehetőség a mára már szinte minden háztartásban jelenlévő internet korlátozására. Ennek az az oka, hogy átkerült a Windows Live programcsomagba ez a funkció Családbiztonság néven. Nézzük akkor meg, hogy a Családbiztonsági program segítségével milyen remek webes korlátozási lehetőségek vannak a kezünkben.

A Családbiztonsági program a Windows Live programcsomag része, így a Live programcsomag letöltése után feltelepíthetjük a segítségével a Családbiztonság programot a kívánt számítógépre.


A Családbiztonság programot válasszuk ki a telepítőből

Feltelepítés után a Szülői felügyeletből érhetjük el, az alábbi helyen: Vezérlőpult\Felhasználói fiókok és családbiztonság\Szülői felügyelet. A megjelenő ablakban alul válasszuk a További vezérlő lehetőségnél a Windows Live Családbiztonságot szolgáltatónak, ahogy az alul lévő képen is látszik.


A szolgáltató a Windows Live Családbiztonság legyen

Ha ez megtörtént, kattintsunk rá a szabályozni kívánt felhasználói fiókra. Ilyenkor egy ablak jelenik meg, ahova meg kell adnunk egy Windows Live ID azonosított, mivel maga a szolgáltatás beállítása webes felületről történik, így bármikor bárhonnan szabályozható, illetve ellenőrizhető a korlátozott fiók, de erről bővebben később.


Adjunk meg egy Windows Live ID azonosított

Ha megadtuk az azonosított (ne a szabályozni kívánt felhasználó Live ID-je legyen!) akkor kitudjuk választani melyik fiókot szeretnénk felügyelni.


Jelöljük ki a felügyelni kívánt fiókot

Ha ez megtörtént akkor a Családbiztonság program feltelepíti magát, és az alapértelmezett beállítások (Webszűrés: alapszint, Tevékenységlista készítése) szerint beállítja a fiókot.


A felügyelt fiókok

A további beállítások már a Családbiztonság webes felületen zajlik, ahova be kell jelentkeznünk a megadott Windows Live ID-val. Ennek több előnye is van: a felügyelni kívánt fiók beállításai távolról szabályozhatóak, akár menet közben is, így nem zavarjuk meg a felhasználót, illetve az általa végzett tevékenység listája is itt érhető el, így nem kell mindig a felügyelt géphez menni.


Be kell jelentkeznünk a Családbiztonság weboldalára

A Családbiztonság főoldalán láthatjuk a "Családtagokat", így a felügyelni kívánt fiókok, és a "szülő" is. A felügyelt fiók beállításaihoz kattintsunk a kívánt felhasználóra.


A felügyelhető fiókok listája

Ha rákattintottunk a felügyelni kívánt fiókra, akkor megtekinthetjük hogy milyen korlátozások érvényesek az adott fiókra jelenleg.
Nézzük akkor hát az első felügyeleti lehetőséget, a Webszűrést. 3 kategória létezik a Webszűrési lehetőségnél:
  • Szigorú: Letiltja az összes webhelyet a gyermekbarát és az általunk engedélyezett weboldalak kivételével
  • Alapszintű: Ez az alapértelmezett, itt a felnőtteknek szánt tartalom, és az általunk tiltott oldalak kerülnek letiltásra
  • Egyéni: Kategóriák közül választhatunk, hogy mit is szeretnénk engedélyezni a gyermekünk számára

A webhelycímek akár kézzel is megadhatóak, így szigorú módban csak azokat látogathatja meg a gyermek, amiket mi adtunk meg neki kézzel, alapszintű mód esetén a kizárt webhelyek adhatóak meg. Továbbá még lehetőség van a fájlletöltések tiltására is, így a gyermek az internetről nem tölthet le semmilyen tartalmat a felügyelt gépre.


A Webszűrési lehetőségek

A Tevékenységlista minden kíváncsi szülő álma, hiszen az itt lévő listából jól látszik, hogy gyermeke mely oldalakat látogatta meg. A Családbiztonság program az oldalon elhelyezett modulok hivatkozási helyeit is megjeleníti, így nem feltétlen biztos, hogy a listában lévő összes webhelyet meg is látogatta. A webes tevékenységnél látjuk a meglátogatott oldalak címeit hivatkozásként, így akár mi is ellátogathatunk arra a webhelyre. Látjuk hogy milyen időpontban, és hányszor látogatta meg a webhelyet, és történt-e valami tiltás a Családbiztonság programtól. Akár a tiltásokat utólag feloldhatjuk, vagy az engedélyezett oldalt tilthatjuk is. A tevékenységlista dátum szerint akár adott időszakra is lekérhető.


A webhelyekre vonatkozó tevékenységlista

A számítógépes tevékenységek fülnél látjuk a lokális gépre vonatkozó tevékenységeket. Megtekinthetjük hogy a felügyelt fiókra hányszor jelentkeztek be, melyik számítógépről, milyen időpontban, és összesen hány órát töltött a gyermek a gép előtt. A felügyelt gépen futtatott programok listáját is megtekinthetjük, amelyek körét a már korábbi írásban ismertetett alap szülői felügyeleti eszközökkel szabályozhatjuk. Ha engedélyeztük a fájlletöltést, akkor a letöltött fájlok listáját is megtekinthetjük, azok hivatkozásával együtt, így mi magunk is lementhetjük azt.


A lokális gép tevékenységlistája

Még lehetőség van a felügyelt fiók ismerőseinek kezelésére és a felügyelt fiókról érkező kérések megtekintésére is, amit a későbbiekben ismerhetünk meg.
A szülő szemszögéből megnéztük a Családbiztonsági programot, most nézzük meg a felügyelt személy szemszögéből, hogy ő ebből mit is vesz észre. Elsősorban a tálcán megjelenő családbiztonsági logó lesz neki feltűnő az értesítési területen, erre rákattintva ellenőrizhető hogy rá milyen beállítások érvényesek. Ha ki akarja kapcsolni, akkor ahhoz szüksége lesz a Live ID-s azonosítóra, és a hozzá tartozó jelszóra, így ezért érdemes a saját Live ID-nket megadni a telepítéskor, és nem a felügyelt fiók tulajdonosának azonosítóját.


A felügyelt fiókra vonatkozó beállítások

A puding próbája az evés, így próbáljuk ki hogy működik a Családbiztonság internetezés közben. A gyermek szépen internetezik, közben a Családbiztonság a háttérben futva folyamatosan frissíti a tevékenységlistát a webhelyen a mi legnagyobb örömünkre. De mi van akkor ha olyan oldalra fut, ami számára korlátozva van? Ilyenkor megjelenik a böngészőben (bármilyen böngészővel együttműködik a program) Családbiztonság tiltó lapja, amin figyelmezteti a felhasználót, hogy az adott weblap megjelenítését letiltotta, és a letiltott oldalt csak akkor tekintheti meg, ha mi erre engedélyt ad neki a korlátozó személy (a szülő). Itt jön be a korábban említett kérések menüpont, hiszen a gyermek kérheti tőlünk a Kérés küldése e-mailben feliratú gomb megnyomásával a webhely tiltásának feloldását, ami a Családbiztonság weboldalon megjelenik a szülő számára, de lehetőség van akár személyes jóváhagyásra is, ilyenkor a gépen hagyhatjuk jóvá a gyermek számára kérést, a korlátozó Windows Live ID és az ahhoz tartozó jelszó segítségével.


Na ilyenkor szidja a gyerek a szülőt :)

Jól látható hogy akár több számítógép esetén is csodálatosan felügyelhető a gyermek, hiszen csak telepítenünk kell a Családbiztonsági alkalmazást, és kiválasztani a felügyelt fiókot, így teljes biztonságban tudhatjuk az általunk károsnak ítélt tartalmaktól. A szülőknek ezúton kívánunk sok sikert, a gyermektől meg elnézését kérünk, de kitartás, majd eljön a ti időtök is :).

Windows Live Családbiztonság webhelye
Windows Live programcsomag letöltése (ebben található meg a Családbiztonság program is)


Tovább a teljes cikkre....

Kapcsolat

In4Sane™ Blog © 2013 - http://i4s.hu

Ha kérdésed, problémád, vagy egyéb észrevételed akadna, akkor írj bátran oldalunk email címére, és amint tudunk válaszolunk.

Jelentkezés

Az i4s csapat folyamatosan várja vállalkozó kedvű BLOGGERek jelentkezését az oldal e-mail címén. Ha csak egy kicsit is érdekel a lehetőség, ne habozz, küldj nekünk üzenetet és mi tájékoztatunk a követelményekről és az egyéb részletekről.

i4s infó

Ha a főoldal nem működne, vagy egyéb háttérinformációkra vagy kíváncsi, látogasd meg Twitter csatornánkat az i4s Twitter linkre kattintva. Oldalunkat "lájkolhatod" Facebook-on, valamint "+-olhatod" a Google Plus-on is.
Az oldalon közölt screencastok, illetve videók megtekinthetőek az oldal YouTube csatornáján: i4s YouTube.
A közelgő fontos eseményekre az i4s naptárjából készülhetsz fel.

  © Webnolia - Blogger --> i4s.hu - In4Sane™ Blog © 2008-2015

Vissza a lap TETEJÉRE