Ubuntu 9.10 - összegzés és újdonságok
>> 2009. november 5.
Mint azt bizonyára sokan észrevettétek, megjelent az Ubuntu legújabb, 9.10-es kiadása. Ennek az apropóján szeretnék most közzétenni egy összefoglalót az újdonságokról, és megosztani tapasztalataimat a rendszer működésével kapcsolatban.
Szóval lássuk csak, hogy mit sikerült a fejlesztőbrigádnak belepakolni a Karmikus Koalába...
6 lépéses telepítés:
Az újradolgozott telepítési folyamat az egyszerűség jegyében készült, még kevesebb lehetőséget adva a linux telepítésének véletlen elrontására.
Titkosítás:
A telepítés folyamán elérhető a titkosított home könyvtár létrehozása funkció, amit így csak a mi felhasználói fiókunkból lehet megtekinteni.
Telepítés közbeni bemutató:
Windows mintára, mostmár az Ubuntu is fel fogja sorolni az új OS-el jövő újdonságokat, megjelennek a különböző beépített programok leírásai, és elvonják a figyelmünket a telepítésről, így nem csak a százalékjelzőt kell néznünk.
EXT4 fájlrendszer, GRUB2 és még sok egyéb:
A 9.10 alapértelmezetten EXT4 fájlrendszerrel települ. Leírás itt. (biztonsági és gyorsasági előnyök az ext3-hoz képest)
A Boot menü most már a GRUB2-t használja, ami a gyorsabb működés mellett azért is örvendetes, mert a "halott bejegyzéseket" vagyis a már elavult bejegyzéseket a GRUB2 automatikusan eltávolítja, így nekünk ezzel nem kell bajlódnunk, nem úgy, mint annak idején.
Új grafikus tálalás: új boot-képernyő, új témák, új hátterek és ikonok:
Jobban kidolgozott felhasználói felület, ami segít megteremteni a 9.10 hangulatát, szerintem jóra sikerültek, de mint mindig, még van hová fejlődni.
Az új Betöltési képernyő.
Megújított Bejelentkező képernyő, ami összhangban van a Betöltési képernyővel.
Még több beépített háttér, mint az előző kiadásokban.
És íme az új alapértelmezett háttérképünk, ami továbbra sem ábrázol semmiféle állat-(koala-)szerű lényt. (Úgy néz ki az Ubuntu szakított ezzel a hagyománnyal a 8.10 óta.)
A Humanity nevű új ikontéma lett az alapértelmezett, ami elég stílusosra sikeredett az előzőhöz képest, valamint kaptunk még egy pár új értesítő ikont is a tálcára.
Az állapotjelző menü is új ikonokat kapott.
Leállítási képernyő:
Nem lehet túl sok mindent hozzáfűzni: ez is megújult.
Ubuntu Szoftverközpont:
A 9.10 egyik legnagyobb volumenü újítása ez, ami a synaptic csomagkezelő és a programok hozzáadása/eltávolítása funkció teljes leváltását hivatott véghez vinni. Mostantól itt egy helyen végezhetjük el azokat a dolgokat, amiket eddig csak az előbb felsorolt 2 programmal volt lehetséges. A teljes váltásig még valószínűleg várni kell egy-két megjelenési ciklust.
Empathy üzenetküldő:
A Pidgin helyére érkezett ez az üzenetküldő alkalmazás, amit mostantól alapértelmezetten találunk meg a Koalában. Személy szerint én nem üdvözlöm ezt a váltást, a Pidgin egyelőre még többet tud, és pluginokkal is bővíthető, ezért a gépemen az Empathy igen hamar le is cserélődött.
Palimpsest lemezkezelő:
Szintén új funkció a Karmikus Koalában a Gnome-Disk-Utility, vagyis a Palimpsest Lemezkezelő alapértelmezettként való megjelenése.
A program képes a merevlemezeink figyelésére, észlelésére, partíciók létrehozására/törlésére. Ha bármit hibát észlel út közben, akkor egy figyelmeztetőablakban értesít minket, majd felajánlja a hiba megoldását.
Ubuntu One:
2 GB ingyenes tárhely az interneten, amire fájlokat tölthetünk fel, majd azokat szinkronizálhatjuk számítógépeinkkel.
Gnome 2.28.1
A Gnome külsőleg elég kevés mértékben szokott változni, ez most sincs másképpen, minden maradt a régiben, kivéve az Ekiga-t, ugyanis ez az Ubuntu által alapértelmezetten el lett távolítva.
Gyorsabb indulás és leállás:
Bizonyára mindenki hallott a kinek boot-ol gyorsabban az OS-e típusú versenyekről, így hát ezt nem is nagyon részletezném. Ja, és a kikapcsolási folyamat is gyorsabb.
Hálózatkezelő:
Ráncfelvarrást kapott, aminek köszönhetően tisztább és jobban használhatóbb lett a kezelőfelülete. Így könnyedén adhatunk hozzá új WiFi hálózatot, vagy ugyanilyen könnyedén csatlakozhatunk is rá.
Indicator applet:
Ez az értesítéskezelő program most még több programot támogat, úgy mint: Pidgin, Empathy, Gwibber, Evolution, Xmail, Kmail and Konversation.
Betűtípusok könnyebb telepítése:
Mostantól egy kattintással telepíthetőek a betűkészletek, eddig ez kicsit bonyolultabb volt.
Firefox 3.5.3:
Koalánk alapértelmezett böngészője.
Rhythmbox 12.5:
Megkapjuk az eddig is jól bevált zenelejátszó-programunk legújabb verzióját, egyre bővülő tudástárral.
Pár megújult funkció: médiaszerver támogatás, albumborító-kereső.
Computer Janitor:
Szintén a kötelező ráncfelvarrás után, nem használt és gépünkön feleslegesen helyet foglaló alkalmazásaink eltávolítása válik lehetővé e program segítségével, ami szintén alapértelmezettként települ.
Szofverforrások változása:
Mostantól könnyebb lesz különböző tárolókat felvenni, a módszert jobban automatizálták, ezzel is időt és kattintásokat spórolva nekünk.
A rendszer maga elég jóra sikerült, én kifejezetten pozitívan látom az összképet. Mondhatni ez volt az a rendszer, ami kicsit visszaadta az Ubuntuba vetett hitemet.
Nagyon sokat fejlődött, szerencsére a stabilitás tekintetében is, vizuális téren is, mindezt úgy, hogy nem érezni, hogy több erőforrás kellene neki, mint az előző verzióknak.
Mindenképpen érdemes kipróbálni!
A funkciók listája csak egy összesítés volt, nem törekedtünk a teljességre, ugyanis ezeken kívül még számos egyéb újítás is megtalálható az Ubuntu 9.10-es, Karmikus Koalában.
Csak győzdd felfedezni!
Kellemes használatot Mindenkinek!
Linkek:
http://i4s.hu/2009/10/megjelent-az-kubuntu-910.html
http://ubuntu.hu
http://href.hu/x/aibz
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése