Az msconfig működését a Windows 7 BETA verziója alatt mutatom be.
Hogy az msconfigot megnyissuk, írjuk be a Start menü keresőjébe hogy msconfig, vagy nyomjuk le a Windows jel + R (Futtatás megnyitása), majd írjuk be a megjelenő ablakba az msconfigot.
A megjelenő ablakban szabhatjuk majd testre a Windows bootolási folyamatát. A General fülön tudjuk kiválasztani hogy milyen indulást is szeretnénk, az alábbi lehetőségek közül választva:
Normál indulás: Betölti az összes eszköz driverjét, és a szolgáltatásokat
Diagnosztikai indulás: Betölti a szükséges alap drivereket, és a szolgáltatásokat
Szelektív indulás: Itt tudjuk megadni hogy induljanak-e el a Windows szolgáltatásai, és indítsa-e el a rendszer az automatikusan induló programokat.
A boot fülön lehet szerkeszteni az adott operációs rendszer indulási opciót. Lehetőség van Csökkentet módban (Safe boot) indítani az operációs rendszert, az alábbi opciókkal:
Minimal: Csökkentett mód hálózat nélkül
Alternate shell: Csökkentett mód parancssorral
Active Directory repair: Címtárszolgáltatás helyreállítása
Network: Csökkentett mód hálózattal
Továbbá még lehetőség van az alábbi opciók kiválasztására:
No GUI boot: A Windows indításánál lévő kép kikapcsolása
Boot log: Indítási naplózás bekapcsolása, amit a
systemroot\Ntbtlog.txt fájlba ment
Base video: A rendszert 640x480-as felbontású 16 szín megjelenítésére képes szabványos VGA üzemmódba kényszeríti, ezzel lehetővé teszi, hogy a rendszer akkor is betöltődjön, ha nem megfelelő videofelbontást vagy frissítési gyakoriságot választottunk ki.
OS boot information: Operációs rendszer bootolása során kiírja az információkat
Timeout: időtúllépés beállítása
Ha szeretnénk, hogy az itt eszközölt beállítások maradandóak legyenek, akkor pipáljuk ki a
Make all boot settings permanent opciót.
Ha az Advanced options gombra klikkelünk, akkor ott még megadhatjuk, hogy hány processzor dolgozzon és mennyi memóriát használhat fel maximum a rendszer boot során, illetve apróbb hibafeltáró funkciók állnak rendelkezésünkre.
A Services fül mutatja meg számunkra a boot során elinduló szolgáltatásokat, itt tudjuk akár kikapcsolni az adott szolgáltatást, és láthatjuk azt is hogy most fut-e vagy nem.
A Startup fülön tarthatjuk karban a programok által generált automatikus indulásokat. Ha már lassúnak éreznénk a rendszert, akkor itt tudjuk kivenni az automatikus indulásból a nem használt programokat.
Az utolsó fül a Tools, ahol a fontosabb rendszereszközöket érhetjük el.
Remélem sokak számára hasznos lesz az itt leírt dolgok, és még gyorsabbá és hatékonyabbá tudják majd tenni sokan a bootolási folyamatot.