HashTab - Ellenőrzőösszeg készítő

>> 2009. május 30.

A HashTab program segítségével megnézhetjük a fájljaink ellenőrzőösszegét. Ez akkor jöhet jól, mikor kétes eredetű egy program, és megszeretnénk vizsgálni a különböző hash függvények segítségével, hogy az-e. A program beépül a Windows Shell-jébe, így a helyi menüből is elérhetjük.

A program az alábbi operációs rendszereket támogatja: Windows NT, 2000, 2003, 2008, XP, Vista, 7. A program letöltése a fejlesztő oldaláról lehetséges: [link]
Ahhoz hogy elérjük a HashTab-et, menjünk az ellenőrizni kívánt fájlra, majd jobb-egér -> Tulajdonságok, és azon belül a File Hashes fülre.


(A program kezelőfelülete)

Erre a program automatikusan elkezdi kiszámolni a bejelölt hash függvények segítségével az ellenőrzőösszeget (ez a fájl méretétől függően több időbe is telhet), amit később összehasonlíthatunk a Hash Compare résznél egy másik ellenőrzőösszeggel.
Az alábbi hash függvényeket támogatja a program: MD2, MD4, MD5, CRC32, RIPEMD-128, RIPEMD-256, RIPEMD-320, SHA1, SHA-512, Tiger, Whirlpool, HAVAL.


(Többfajta hash függvény áll rendelkezésünkre)

A HashTab hivatalos honlapja


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 Starter szoftveres limitációk

Pár napja írtuk meg, hogy a Windows 7 speciális, netbookokrá szánt verziójának milyen hardveres megkötései vannak. A tegnapi napon a Microsoft Windows 7 Team blogjában a szoftveres korlátokat is tudatták a fejlesztők. A legfontosabb talán a 3 alkalmazás limit eltörlése, amiben közrejátszott a negatív visszajelzések a partnerektől e korlátozás tekintetében.

Paul Thurott már régebben közölte az oldalán, hogy a Microsoft törli a Starter verzióból az alkalmazásokra vonatkozó korlátozást. Ezt a Microsoft a Windows 7 Team blogjában a tegnap nap során meg is erősítette, így a jövőbeni Windows 7 Starter használóknak nem jelent problémát több alkalmazás futtatása egy időben. Talán ez a korlátozás lett volna az egyik legfőbb indok a nagyobb verzióra való váltásnak, de úgy látszik a Microsoft engedett a nyomásnak.

Továbbá az alábbi funkciók biztos kimaradnak a Starterből:

  • Az Aero felület, és az ahhoz tartozó szolgáltatások (Tálca előnézet, Aero Peek)
  • A háttér, a színösszeállítás és a hangséma állításának lehetősége
  • A felhasználóváltás csak kijelentkezés után működik, így egy időben csak 1 aktív felhasználói fiók lehet
  • Multi-monitor támogatás
  • DVD lejátszás
  • Windows Media Center
  • Távoli eszközökre való különböző médiák streamelése
  • Domain támogatás
  • XP-mód

A Windows 7 Starter csak előretelepítve lesz elérhető, külön megvásárlására lehetőség nem nyílik.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 build 7137

>> 2009. május 28.

A Windows 7 legújabb RTM ágú buildja bukkant fel a világhálón. A 7137-es build (7137.0.090521-1745) mindkét változata letölthető (32/64bit), de továbbra sem ajánlott az RC változat lecserélése.

Aki leszeretné ellenőrizni az új build eredetét, az az alant lévő ellenőrző összegek segítségével teheti meg. A 7137-es is az RTM ághoz tartozik, mint a két héttel ezelőtt megjelent 7127-es. Többnyire hibajavítások kerültek bele, de továbbra sem ajánlott lecserélni az RC változtatott.


Windows 7 Build 7137 x86 Download:

Fájl neve: 7137.0.090521-1745_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULFRER_EN_DVD.iso
MD5: 2f7520915dff55380e979e67ae4687db
SHA1: ff9c8751095e77be0fd4a0a0a937e3eab0c18943
CRC32: 3d4eef0c

Windows 7 Build 7137 x64 Download:

Fájl neve: 7137.0.090521-1745_x64fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULXFRER_EN_DVD.iso
MD5: 0d863472414efc337d032e8ed33c347b
SHA1: 8e35d15281a554fd890ad682249e485b9b82278c
CRC32: 06047573

Képek az új buildből:




Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 kinézet Kubuntura

>> 2009. május 26.

Manapság igen sok felhasználó tér át a nyílt forrású operációs rendszerekre, mivel ezek egyre jobbak lesznek, lekörözve fizetős vetélytársait. Az egyik legkedveltebb ilyen rendszer a Debian alapú Kubuntu, aminek KDE hajtotta felhasználói felülete igen tetszetős. Viszont akinek jobban tetszik a Windows 7 felülete, azoknak sem kell váltani Kubunturól, csupán az alábbi program feltelepítése szükséges.

Az ingyenes Vistar7 Transformation Pack Kubuntu 9.04-es rendszerhez készült, így annak megléte kötelező. A Vistar7 letöltése itt lehetséges: [link]

A program az alábbi főbb funkciókkal bír:
  • Vistar7 színséma
  • Windows 7 ikonok
  • Aero egér téma
  • Windows 7 hátterek
  • Windows 7 hang téma
  • Segoe UI, Calibri és Cambri betűkészlet
  • Alapértelmezett Windows 7 felhasználói képek
A Kubuntu kinézete a Vistar7 feltelepítése után:




Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Asztali lehetőségek

Az asztal minden operációs rendszer szerver része. Itt jelennek meg a felhasználó számára a programok ikonjai. Ezeket elhelyezheti ő, vagy a telepített programok az asztalon. Ezen asztal beállításait lehet még jobban testreszabni, mint amit a mezei felhasználó gondolt volna.

A csoportházirend a felhasználók és a számítógépek csoportjaira vonatkozó konfigurációk létrehozásához használható, az igények igen precíz beállítására. Itt érhető el az írás témájának, az asztalnak a bővebb beállítási lehetősége is többek között. Ezeket a beállításokat vesszük szemügyre, hogy az egyszeri felhasználó számára is lehetőség nyíljon a bővebb konfigurálásra. Az alapértelmezett módosítások elállítása nem ajánlott, az ebből eredő hibákért felelősséget nem vállalunk!

Első lépésként elkell indítani a csoportházirend-szerkesztőt. A szerkesztő megnyitásához menjünk a Start menü keresőjébe, és írjuk be az alábbi kifejezést: "gpedit.msc", majd a találati listán nyissuk meg a programot. Ami most számunkra érdekes, az a Felhasználó konfigurációja -> Felügyeleti sablonok -> Asztal helyen található. Itt találhatók azok a kapcsolok, amik segítségével beállíthatjuk az asztalra vonatkozó dolgokat. Nézzük hát mit is lehet állítani:


(A csoportházirend-szerkesztő)

A Profil mappák felhasználó által történő ...: Itt állíthatjuk be, hogy a felhasználó új elérési utat adhat-e a profil mappájának (Dokumentum, Zene, stb.). Ha engedélyezzük a letiltást, akkor a felhasználó ezt nem módosíthatja, és a Windows által alapértelmezett helyet használja.

Az asztal összes elemének elrejtése és letiltása: A asztalon megjelenő összes ikon eltávolításra kerül (Sajátgép, Lomtár).

Az Asztal karbantartása varázsló segítségével: Bizonyára sokan találkoztak már az Asztal karbantartásáért felelős varázslóval (több nem használt elem található az asztalon buborék). Ezt a varázslót tilthatjuk le, így nem kapunk értesítést a nem használt ikonokról az asztalon, illetve nem érhetjük el magát a varázslót.

Az Internet Explorer ikon elrejtése az Asztalon: Eltávolítja az Internet Explorer ikonját az asztalról, illetve a gyorsindítási menüből. Természetesen az Internet Explorer továbbra is használható, a Start menüben továbbra is megtalálható

Sajátgép ikon eltávolítása az asztalról: Elrejti az asztalon, és a Start menüben található Sajátgép ikont. Továbbá elrejti az összes Sajátgépre mutató hivatkozást is. Ennek a kapcsolónak az állítása nem ajánlott!

A Dokumentum ikon eltávolítása az Asztalról: Eltávolítja a Dokumentumok ikont az asztalról, Intézőből, az Intéző ablakait használó programokból. A Start menüben továbbra is elérhető lesz.

A Hálózati helyek ikon elrejtése az Asztalon: Eltávolítja az asztalon lévő Hálózati helyek ikont.

A Tulajdonságok parancs eltávolítása a Sajátgép ...: A sajátgép helyi menüjéből rejti el a Tulajdonságok parancsot.

A Tulajdonságok parancs eltávolítása a Dokumentumok ...: A dokumentumok helyi menüjéből rejti el a Tulajdonságok parancsot.

A Tulajdonságok parancs eltávolítása a Lomtár ...:A lomtár helyi menüjéből rejti el a Tulajdonságok parancsot.


(A kapcsolók szerkesztése grafikus felületen zajlik)


A legutóbb megnyitott dokumentumok megosztásait ne adja ...: Nem lesznek automatikusan hozzáadva a megosztott mappák a Hálózati helyekhez, amikor megnyit abban egy dokumentumot.

A Lomtár ikon eltávolítása az Asztalról: Eltávolítja a Lomtár ikonját a legtöbb helyről (Asztal, Intéző és azok ablakai).

Kilépéskor ne mentse a helyi beállításokat: A felhasználók módosíthatják az asztalt, de néhány változtatás nem kerül elmentésre a kilépéskor. A parancsikonokat nem érinti a változás.

Turn off Aero Shake windows ...: A Windows 7 egyik hasznos újítása, az Aero Shake kerülhet itt letiltásra (Ablak rázásra történő műveletek).

Az eszköztárak hozzáadásának , áthúzásának ...: A felhasználó nem módosíthatják (hozzáadni vagy eltávolítani) az asztal eszköztárait.

Az Asztalon lévő eszköztárak beállításának tiltása: Nem lehet módosítani az asztali eszköztár hosszát a kapcsoló engedélyezésével.

Továbbá még az Active Directory asztalra vonatkozó beállításait állíthatjuk, de ez otthoni felhasználásnál nem fontos. A másik mappa az Active Desktopra vonatkozó beállításokat határozhatjuk meg. Az Active Desktopról bővebb információkat itt tudhattok meg: [link]


(Az Active Desktopra vonatkozó beállítások)


Tovább a teljes cikkre....

Megjelent a Vista/Server 2008 SP2

A Microsoft a mai napon letölthetővé tette a Vista/Server 2008 második javítócsomagját. Számtalan hibát javít az új Service Pack, illetve újdonságokat is tartogat az SP1-ről frissítőknek.

Az újdonságok listája már egy korábbi írásban megjelent, amit itt érhettek el: [link]. Még az SP2 BETA idejéből elérhető az oldalon egy összehasonlító teljesítményteszt az SP1-el: [link]. Az SP2 jelenleg 5 nyelven érhető el: angol, francia, német, japán, spanyol. A telepítéshez a Service Pack 1 megléte szükséges! A telepítés megkezdése előtt az alábbi hasznos tanácsok elolvasása ajánlott: [link]

Windows Vista/Server 2008 SP2 letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 RC - Visszajelzés küldése

>> 2009. május 25.

Windows 7 RC alatt már nem találjuk az ablakokon, illetve az asztalon a Send Feedback gombot. Ha valaki viszont hibát talál, és erről értesíteni szeretné a Microsoftot, akkor Windows alól lehetőség van erre. Hogy hogyan, az az alábbi leírásból kiderül.

A visszajelzés elküldése igen egyszerű, varázsló segítségével történik. Hogy elérjük ezt, nincs más dolgunk, mint megnyitni a Futtatást (Winlogo + R), és beírni az alábbi szöveget: "rundll32.exe FeedbackTool.dll, ShowWizard".


(A futtatásba írjuk be a szöveget)

Ennek hatására megnyílik egy ablak, amiben kiválaszthatjuk milyen kategóriában is szeretnénk visszajelzést küldeni a Microsoft számára, mit is gondolunk az adott szolgáltatásról. Hány csillagra értékeljük az adott szolgáltatást (mennyire is tetszett), illetve szöveget is csatolhatunk hozzá megjegyzés gyanánt, persze érdemes ezt angol nyelven megtenni. Utána a Send gomb hatására már el is ment a Microsoft számára a visszajelzés.


(Válasszunk kategóriát)


(Értékelhetjük is az adott szolgáltatást)


Tovább a teljes cikkre....

A Windows 7 netbookokra szánt verziójának limitációi

>> 2009. május 23.

A speciálisan netbookokra szánt Windows 7 változat (Starter, Home Basic for Small Notebook PC) számos limitációt tartalmaz majd. Ha a gyártók előre telepíteni szeretnék a Windows 7 speciális kiadását, akkor az alábbi követelményeknek kell megfelelnie az alkatrészeknek.


Összehasonlításként az XP és Vista rendszerek speciális netbook kiadása szolgál.

Monitor méret:

XP és Vista: 12.1"
Windows 7: 10.2"-ra csökkent

Tárhely:

XP és Vista: 160 GB HDD vagy 32 GB SDD
Windows 7: 250 GB HDD vagy 64 GB SDD

Grafikai tudás:

XP és Vista: DirectX 9 vagy annál kisebb
Windows 7: nincs limitálva

Érintőképernyő:

XP és Vista: csak rezisztív érintés érzékelő
Windows 7: nincs limitálva

Processzor:

XP és Vista:
  • 1 magos processzor, maximum 1Ghz-es frekvencián
  • Intel Atom (N270, N280, 230, Z500, Z510, Z515, Z520, Z530, Z540, Z550)
  • Intel Celeron 220
  • AMD (MV-40, 1050P, TF-20, Geode LX, Athlon 2650e, Sempron 210U)
  • VIA (C7-M ULV, Nano U1700, U2250, U2300, U2400 or U2500)
Windows 7:
  • 1 magos processzor maximum 2Ghz-es frekvencián, aminek a TDP-je maximum 15W, a VGA és a chipset fogyasztása nem számít bele.

Természetesen a Windows 7 magasabb verziói (pl.: Home Premium) is telepíthetők a netbookokra.


Tovább a teljes cikkre....

OffiSync BETA

>> 2009. május 22.

Az OffiSync nevű, jelenleg BETA állapot Office-ba beépülő modullal lehetőség nyílik a Microsoft Office 2003/2007 alatt szinkronizálni dokumentumainkat a Google Docs-al (Word, Excel, Powerpoint). Feltölthetjük a gépen készített dokumentumot a Google Docs-ba, illetve az ott tároltakat tudjuk szerkeszteni, megnyitni.

Az OffiSync rendszerkövetelménye a következő:
  • Windows XP, Vista vagy Windows 7
  • Microsoft .NET Framework 3.5
  • Legyen saját Google Docs hozzáférésünk (Google account)
  • Microsoft Office 2003/2007

A program letöltése a fejlesztők honlapjáról lehetséges: OffiSync letöltése
A program letöltése után telepítsük fel a letöltött fájlt. Ha ez megtörtént, akkor nyissuk meg a Word/Excel/Powerpoint programunkat, amihez az OffiSync hozzáad egy új fület.


(Az OffiSync fül Office 2007 alatt)

Első lépésben adjuk meg a Google Docs hozzáférésünket az OffiSync-nek az Accounts opciónál. Az OffiSync egyszerre több hozzáférést is tud kezelni.


(A hozzáféréshez szükséges egy felhasználónév, jelszó)

Ha megadtuk a felhasználónevünket és jelszavunkat, akkor már képesek vagyunk a Google Docs-ban tárolt adatok szerkesztésére megnyitására, illetve új fájl feltöltésére.
Az Open gombra kattintva tudjuk megnyitni a Google Docs tárhelyén tárolt állományainkat. Csak kattintsunk a megnyitni kívánt fájlra, majd Open. A felső részen található Accountnál van lehetőség másik felhasználóra váltani.


(A Google Docs-on található állományok)

Ha rengeteg állománnyal rendelkezünk, és hamar megszeretnénk találni, akkor a Search opcióra kattintva keresni tudunk a tárhelyen tárolt állományok között.


(A keresési opció megnyitásnál)

A dokumentumok mentéséhez kattintsunk a Save gombra. A megnyíló ablakban választhatjuk ki hogy melyik hozzáféréssel szeretnénk feltölteni a fájlt, milyen néven mentse a rendszer, illetve hogy kik kapnak hozzáférési jogokat a fájlokhoz.


(A feltöltés sem nehezebb mint a megnyitás)

Láthatjuk hogy egy igen hasznos, és egyszerű kiegészítést sikerült összehoznia a fejlesztőknek. A program használata során nem találkoztam hibával, így bárkinek tudom ajánlani, BETA állapota ellenére.

Ízelítő a programból:




Tovább a teljes cikkre....

Elérhető a Visual Studio 2010 és a .NET Framework 4.0 Beta 1-es változata

>> 2009. május 21.

A mai napon a Microsoft mindenki számára elérhetővé tette a Visual Studio 2010 fejlesztőeszköz BETA 1-es változatát, illetve a hozzá tartozó .NET Framework 4.0 BETA 1-es változatát is.

A Visual Studio 2010-ben számos újdonság jelenik meg: egyszerűbb kezelőfület a fejlesztők számára, SharePoint fejlesztési lehetőségek, a webfejlesztési lehetőségek kibővítése (JavaScript IntelliSense motor), Silverlight-technológia teljeskörű támogatása, a Cloud megoldások támogatása, a párhuzamos programozás támogatása, kibővített ALM-támogatás.


A végleges változatok az év végére várhatóak.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Homegroup

>> 2009. május 20.

A Windows 7-ben sok hálózati újdonság debütál, többek között a Homegroup (Otthoni csoport) szolgáltatás is. A régebbi Windows-okban is lehetőség volt a fájlok megosztására (Munkacsoport), de az új Homegroup ezt teszi még könnyebbé. A Homegroup csak Windows 7 alatt használható, így a régebbi rendszerrel rendelkezőek nem érthetik el a Homegroup által nyújtott szolgáltatásokat, hiába tagja a hálózatnak egy Windows 7-el rendelkező gép.

A Homegroup létrehozása, illetve egy létező Homegroup-ba való belépés igen egyszerű. Ha belépünk egy hálózatba, akkor a Windows 7 automatikusan felderíti a hálózatot, és megvizsgálja hogy van-e már aktív Homegroup a hálózaton. Ha van, akkor lehetőségünk van hozzá csatlakozni, feltéve hogy tudjuk a hálózatba lépéshez szükséges jelszót. A jelszót mindig a Homegroupot létrehozó Windows 7 határozza meg.
Ha még nincs a hálózatban aktív Homegroup, akkor magunk hozhatunk létre egyet. A létrehozás menete a következő:

Írjuk be a Start menü keresőjébe a Homegroup szót (magyar 7-es esetén Otthoni csoport), és nyissuk meg a varázslót.

A Homegroup létrehozásához menjünk az "Otthoni csoport létrehozása" opcióra.


(A Homegroup varázslója)

A következő lépésben azt adjuk meg, hogy miket is szeretnénk megosztani a hálózaton. Lehetőség van a Libraries-ben lévő Zene, Film, Kép, Dokumentumok mappa, illetve a nyomtató megosztására. A későbbiekben ezek a megosztások módosíthatóak, illetve bővíthetőek.


(Itt tudjuk kiválasztani a megosztásokat)

Ha kijelöltük, hogy mit szeretnénk megosztani, akkor a Windows 7 generál nekünk egy véletlen jelszót a Homegroup-hoz. A későbbiekben ez természetesen módosítható, illetve utólag megnézhető a gazdagépen. Ezt a jelszót ismerve tud majd bárki belépni a Homegroupba, ezért kellően ügyeljünk a biztonságára.


(A Homegroup generál számunkra egy jelszót)

Ezzel végére is értünk a Homegroup létrehozásának, de nézzük meg még milyen lehetőségeket tartogat.

Az egyik mód a bővítésre, ha a megosztani kívánt fájlt (vagy könyvtárat) beletesszük a Libraries-be. A Libraries nem tárolja "fizikailag" az új fájlokat, csupán az elérési utat tárolja a fájlhoz.


(A fájlra, könyvtárra való kattintás után ilyen egyszerű elhelyezni őket a Librariesben)

A másik lehetőség a fájlok közvetlen megosztása. Ez úgy lehetséges, ha rámegyünk az adott fájlra (vagy könyvtárra), és a "Megosztás ezzel" (Share with) menüben kiválasztjuk hogy kivel, és hogyan szeretnénk megosztani. Lehetőség van a fájl (könyvtár) elrejtésére a Homegroupban (Senki (Nobody) opció), csak olvasásra való megosztára, olvasás/írás-ra való megosztára, és a felhasználó szerinti megosztásra.

(A megosztás sem nehezebb)

A felhasználó szerinti megosztással lehetőség van, hogy ne lássa mindenki Homegroupban az adott fájlt, hanem csak bizonyos személyek, és azok hozzáférési joga is megadható.


(Csak válasszuk ki kivel szeretnénk megosztani, és hogy milyen jogai legyenek az adott fájlra, könyvtárra)

A megosztások elérése a Homegroupban lévő gépek számára az Intézőből lehetséges.
Láthatjuk hogy a Homegroup megvalósítása nem feltétlen felesleges, hiszen az egymás közötti fájlmegosztás jelentősen leegyszerűsödik. A Homegroup egyszerűbb kezelőfelületen valósítja meg a régebbi Windowsok Munkacsoportos (Vállalati környezetben tartományi) megosztásait. Természetesen ha nem nyeri el a tetszésünket, akkor egyszerűen megszüntethető a Homegroup, vagy ha nem mi hoztuk létre, akkor kiléphetünk belőle.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - VWIFI

A Virtuális WIFI (továbbiakban VWIFI) a Windows 7 egyik újítása lesz. A VWIFI hatására a fizikai WIFI kártya mellett elérhető lesz egy virtuális WIFI kártya is. Hogy ez miért is jó, az a továbbiakban kiderül.

A VWIFI megvalósítása szoftveres rétegen belül történik, a felhasználó számára már 2 WIFI kártya fog megjelenni.


A VWIFI megvalósítása

Ennek akkor lehet előnye, hogy ha egyik WIFI-vel kapcsolódni szeretnénk egy vezeték nélküli hálózathoz, a másikkal pedig megosztani. A VWIFI csak akkor használható, ha a kártya gyártója a drivereiben támogatja. Ha nem támogatja a meghajtóprogram a VWIFI-t, akkor nem kapja meg a Windows 7 kompatibilis driver jelölést. A VWIFI technológia már Windows 7 RC alatt is elérhető, de meghajtóprogramok hiányában ez még nem használható ki.



Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 RC - vízjel eltüntetése

>> 2009. május 17.

Aki elszeretné tüntetni az óra felett lévő vízjelet, az az alábbi programmal egyszerűen megtudja tenni.
Nincs más dolgod mint letöltöd az alul lévő fájlt, majd lefuttatod az operációs rendszerednek megfelelő verziót (32/64bit) rendszergazda jogokkal (Run as Administator), és a megjelenő kérdésre nyomsz egy Y-t. Ennek hatására a program lefut (~2 perc), és egy újraindítás után búcsút mondhatsz a vízjelnek.


(A program futás közben, a kérdésre nyomjunk Y-t)


(A program végzett a törléssel. Nyomjunk Entert, majd indítsuk újra a gépet)

(A vízjel eltűnt az újraindítás után)

Windows 7 RC vízjel törlő script letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 RC magyarul - FRISSÍTVE

>> 2009. május 15.

Elérhetővé vált a Windows 7 RC magyar nyelvi csomagja. Persze ez nem a végleges nyelvi csomag, így lehetnek részek ahol a fordítás rossz, vagy még angol.

Letölthetővé vált a Windows 7 RC magyar nyelvi csomagja (MUI). Ez a nyelvi csomag egy tesztelőknek szánt csomag, tehát lehetnek hiányosságok, illetve hibák. A letöltésért kattints az alul található linkekre.
Frissítve: Elérhető a 7127-es verzióhoz is

A telepítés menete a következő: Kicsomagolod a letöltött .7z kiterjesztésű csomagolt fájlt, majd bemész a Control Panel\Clock, Language, and Region\ helyre, ahol az Install or uninstall Languages Pack lehetőségre mész. Betallózod a kicsomagolt .cab fájlt, és feltelepíted. A telepítés után a boot képernyő, a bejelentkező képernyő, és az operációs rendszer nagy része magyar lesz.

A MUI telepítése, itt még angol:

A bekapcsolás után:

Windows 7 magyar nyelvi csomag 32bit
Windows 7 magyar nyelvi csomag 64bit
Windows 7 build 7127 magyar nyelvi csomag


Tovább a teljes cikkre....

Letölthető a 7127-es build

Ismét kiszivárgott az internetre egy újabb verziója a Windows 7 operációs rendszernek. Az új build verziószáma 7127, ami már az RTM ághoz tartozik.

A megjelent build pontos verziószáma a következő: 7127.0.090507.1820. A 32bites és a 64bites változat is elérhető az új buildból. Aki RC-t használ, annak nem érdemes leváltania a "stabil" rendszerét, hiszen csak néhány hiba kijavítása, kompatibilitási javítás történt. Aki nem biztos abban, hogy a tesztelőknek szánt verziót töltötte le, az az alábbi ellenőrző összegek segítségével leellenőrizheti:


Windows 7 Build 7127 x86 (32bit):
7127.0.090507-1820_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULFRER_EN_DVD.iso
MD5: 4045CB2A8E50B65ED9E1C2B8D6026B2F
SHA1: F2D615E674B64053D299CFA5E80B777269F0DFF2
CRC-32: F691687F

Windows 7 Build 7127 x64 (64bit)
:
7127.0.090507-1820_x64fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULXFRER_EN_DVD.iso
MD5: F805A6595DDC6D12956588BB0F1B9B83
SHA1: 9BEB69BE3C2D113ECEB944145951A2123FBBBBF8
CRC-32: 460FAD4E


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 RC teszt

>> 2009. május 12.

Május 5.-én megjelent a Windows 7 RC (7100) változata, így a tesztsorozat 5. része is elkészülhetett. Az RC változat méri össze az erejét a BETA illetve az azt megelőző rendszerekkel (6801,6956).


A tesztben szereplő 6801-es és 6956-os 32bites változata van a tesztben, a BETA és RC rendszerekből szerepel a 64bites változat is. Nézzük akkor hát az eredményeket, de először a tesztrendszer ismertetése következik:

Acer Aspire 5315:

CPU: Core 2 Duo T7100 1,8Ghz 2MB L2 cache 800Mhz FSB
RAM: 2x1GB 667Mhz
VGA: Intel X3100
HDD: SAMSUNG 200GB 7200RPM 16MB
CHIPSET: INTEL GL960(965)

A szokásos teszteket futtattam le a rendszeren, kezdjük a RAM használattal:


Bekapcsolás után a legkevesebb RAM-ot igényli a Windows 7 RC 32bites változata. Őt követi a 32bites 6956-os build, és a harmadik hely a 64bites RC-t illeti. A BETA-hoz képest a memóriahasználat terén előrelépést hozott az RC, a 32bites ~25%-kal kér kevesebbet, a 64bites ~18%-kal. Ez lehet mérési pontatlanság, vagy a Microsoft folyamatos optimalizálásnak oka is. Én az utolsóra tippelnék.


Az átlagos RAM használatnál már nincsen ekkora eltérés a BETA és az RC között, kivéve a 64bites változatot, ahol sikerült lefaragni ~10%-ot. A 32bites buildek hasonló eredményt mutatnak a 6956-tól. Viszont a 6801-es még egy igen korai változat volt, ez látható a RAM igényén is. Az új RC a 6801-hez képest 35%-kal kevesebb memóriával is beéri. A RAM használat terén levonhatjuk a következtetést, hogy folyamatosan optimalizálnak a Vista egyik legvitatottabb területén, a memóriahasználaton. Így talán már több XP felhasználó is megfontolja a Windows 7-re való váltást, ha a Vista látszólagosan nagy memóriahasználata riasztotta el őket (SuperFetch).


A Windows Vista alatt megjelent, és a Windows 7-nél továbbfejlesztet, beépített benchmark, a Windows Experience Index (Windows Élményindex) eredményeit láthatjuk a fenti grafikonon. A kapott eredmények hasonlóak mindegyik build alatt, itt nem tapasztalható nagy eltérés.


A SuperPI 1.5-ös változata alatt elért eredményeknél is hasonló a helyzet mint az Élményindexnél. Nagy eltérések nincsenek. A legnagyobb eltérés a 2M-es tesztnél volt, ahol a Windows 7 BETA 64bit nyert. A második helyen a 32bites 6956-os build futott be, a harmadik a 6801-es. Az RC-k közül a 32bites bizonyult a gyorsabbnak.


A winRAR 3.80-as beépített benchmarkjának eredménye olvasható le a grafikonról. A leglassabb az 573 KB/s-os sebességével a 64bites RC volt, a leggyorsabb a 6956-os és a 32bites RC volt, a maguk 868 KB/s-os sebességükkel. A 32bites buildok hasonló sebességet mutatnak, kivétel a BETA. Lassabb a 64bites BETA-nál is, és a 32bites változatokhoz képest is 12%-os hátránya van.


A fájl kicsomagolásnál az RC visszaállt a 9-10 másodperc körüli eredményre. A 64bites BETA 5 másodperce még mindig áll-leejtő kategória.


A következő teszt a HD Tune Pro 3.0-ás változatának segítségével jött létre. A merevlemez tesztelő program File Bench (64MB) tesztjével a fenti eredmények születtek. A Maximum Write-nál a leggyorsabb a 32bites BETA volt, a Minimum Write-nál a 64bites RC és a 6801-es fej-fej mellett mennek. Maximum Readnél a 64bites RC a nyerő, míg a 6801-es az utolsó helyen kullog. Minimum Readnél hasonló eredmények születtek, de a nyertes a 64bites RC.



A Read Bench már jobban szórja a buildeket, mint az előző File Bench. Átlagosan elmondható hogy a leglassabb a 64bites RC volt, utána jött a 32bites RC. Az RC-t megelőző buildek már jobban teljesítettek. A hozzáférési idő a 64bites RC-nél a legmagasabb. A CPU használati "bug" ismét előjött a 64bites rendszernél, még mindig erőforrást add a Read Bench.


A népszerű Everest program beépített benchmarkja segítségével igen szép képet kaphatunk gépünk teljesítményéről. A különböző buildek eredménye nagyságrendileg azonos, hibahatáron mozognak a kapott eredmények.


A végére maradt a 720p-s HD film lejátszása alatt elért terhelés diagrammaja. A legtöbb memóriát még mindig a 64bites használja, ez írható a nagyobb memória éhségének a számlájára. Az RC-k alatt megnőtt a processzor terheltség is, ezt okozhatta a codec csomag hibája is.

Összességében elmondható, hogy a BETA verzió óta teljesítménybeli előrelépés nem nagyon történt, inkább optimalizálás. Viszont a rendszer használata gördülékenyebb lett, illetve sok hibát javítottak az RC-re (nálam a pendrive sebességével voltak gondok, de RC-re ezek megoldódtak). Talán ez a rendszer lesz az, aminek a végleges verziója sok embert késztet majd régi XP-s rendszerük leváltására, ha ezt a Vista megjelenésekor nem tették meg. A Vistahoz képest előrelépés történt (ez a lényege egy új verziónak). Várjuk a végleges változatot az év végén, a siker már-már garantált.


Képek a tesztekről:
Windows 7 benchmark


Az előző tesztek linkjei:

1. rész: Windows 7 build 6801 - Notebookon
2. rész: Windows 7 6801 vs. 6956
3. rész: Windows 7 - 3 build tesztje
4. rész: Windows 7 BETA - 32 bit vs. 64 bit


Tovább a teljes cikkre....

Kapcsolat

In4Sane™ Blog © 2013 - http://i4s.hu

Ha kérdésed, problémád, vagy egyéb észrevételed akadna, akkor írj bátran oldalunk email címére, és amint tudunk válaszolunk.

Jelentkezés

Az i4s csapat folyamatosan várja vállalkozó kedvű BLOGGERek jelentkezését az oldal e-mail címén. Ha csak egy kicsit is érdekel a lehetőség, ne habozz, küldj nekünk üzenetet és mi tájékoztatunk a követelményekről és az egyéb részletekről.

i4s infó

Ha a főoldal nem működne, vagy egyéb háttérinformációkra vagy kíváncsi, látogasd meg Twitter csatornánkat az i4s Twitter linkre kattintva. Oldalunkat "lájkolhatod" Facebook-on, valamint "+-olhatod" a Google Plus-on is.
Az oldalon közölt screencastok, illetve videók megtekinthetőek az oldal YouTube csatornáján: i4s YouTube.
A közelgő fontos eseményekre az i4s naptárjából készülhetsz fel.

  © Webnolia - Blogger --> i4s.hu - In4Sane™ Blog © 2008-2015

Vissza a lap TETEJÉRE