Videók letöltése YouTube-ról - YouTube Downloader 3000

>> 2009. november 25.

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogy milyen jó lenne a mobilodon megnézni a kedvenc videóklipped, vagy egy tetszőleges videót a YouTube-ról - mindezt persze internetes kapcsolat nélkül - akkor a most következő ingyenes programot neked találták ki.


A YouTube Downloader 3000 az ingyenesség ellenére is minden igényt kielégít és a használata is pofonegyszerű.


A YouTube videó linkjét ki kell másolni a böngésző címsorából, majd beilleszteni azt a programba a "YouTube video URL" menüponthoz. Ezután kiválasztani a mappát, ahová menteni szeretnénk a videót, ezt az "Output folder" menüpontnál tehetjük meg, és végül kiválasztani a mentési formátumot, ami lehet FLV, MP4 és 3GP. Mobileszközünkre a legutolsó 2 formátum ajánlható igazán.

A program sajnos nem tud magyarul, csak Angol nyelven érhető el, de ez szerintem a program egyszerűsége miatt nem fog olyan nagy gondot jelenteni.

Egyetlen hátrányként talán azt tudom megemlíteni, hogy a videók mentésénél nekem nem sikerült a célfájlt átneveznem a programon belül, így mindig csak "video.mp4" volt ott, mint opció. És mivel a program minden videót így ment le, így kézzel kell átneveznünk azokat a Sajátgépből, ha nem akarjuk minden egyes letöltésnél felülírni az előzőt.

A program a következő linkre kattintva tölthető le:
YouTube Downloader 3000

Jó videózást!


Tovább a teljes cikkre....

Office 2010 BETA áttekintés

>> 2009. november 21.

Mint már arról korábban írtunk, megkezdődött az Office legújabb változatának tesztelési fázisa, és letölthetővé vált az Office 2010 Professional Plus BETA. Hogy milyen újdonságokkal kecsegtet az előd 2007-es verzióhoz képest, azt megtudhatjátok a tovább gombra kattintva.

A PDC 2009-es eseményén a Microsoft bejelentette, hogy elérhetővé vált az Office 2010 Profession Plus BETA verziója, így kezdetét veszi egy széleskörű BETA teszt. Letöltéshez csupán egy Microsoft LiveID szükségeltetik, ennek megadása után egy űrlapot kitöltve juthatunk hozzá az Office 2010 kulcsához, illetve magához a letöltéshez. Itt jön az első újdonság, hiszen mindkét platformra megjelent az új Office, így 32/64bites rendszereken is használható lesz. Eddig is használhattuk 64bites rendszeren a 32bites változatot, de most már valós 64bites alkalmazást kapunk.


A programcsomag feltelepítése után a felhasználói visszajelzések küldésére, hibák bejelentésére is van lehetőség, mint minden BETA tesztnél. Ezt a Microsoft igen ötletesre és látványosra oldotta meg. A telepítés után az értesítése területen két ikon foglal helyet: a Send a Smile, amivel jó értékelést küldhetünk a Microsoftnak, és a Send a Frown, amivel hibát jelenthetünk be.


A visszajelzésben szöveges értékelést írhatunk (természetesen angolul), illetve egy képernyőmentést is mellékelhetünk hozzá.


A visszajelzés küldésének ablaka

Az első szembetűnő változás, az az Office megújult logója és a programösszetevők ikonjai. Az ikonok maguk letisztultak lettek, a hangsúlyos és meghatározó szín a programcsomagban a narancssárga lett, ami számos helyen visszaköszön majd a használat során (pl.: Office logó).


A megújult logó és ikonok


Az Office 2010 leghasznosabb és legújabb szolgáltatásainak kihasználáshoz szükség van az új SharePoint 2010 és Exchange 2010-re, ami fordítva is igaz, hiszen a SharePoint és Exchange 2010 újdonságainak legtöbbjéhez elengedhetetlen az Office 2010. A legújabb Office-ban már testreszabható ribbon menü (szalagmenü), így új fülek hozhatóak létre, és az azon megjelenő elemek is konfigurálhatóak. Megújult és kibővült a képszerkesztői funkció is: lehetőség van egy intelligens eszközzel a kép hátterének eltüntetésére, kibővült kép és színkorrekciós lehetőségek, a képek effektezése tovább bővült, és még számos változtatás történt.


A 2007-es változat alatt megszokott bal felső sarokban lévő Office logó kicserélődött egy új, kisebb ikonra, és kapott a szalagmenü egy új - amit már régóta hiányoltak - File fület. A File fülre kattintva érhetjük el a backstage-t, a dokumentumra vonatkozó tulajdonságokat. Itt lehet megtekinteni a fájl összes jellemzőjét, a szerző módosítása és új társszerző felvétele is innen lehetséges, vagy éppen módosíthatjuk a dokumentum jelenlegi helyét és akár feltölthetjük a SkyDrive, SharePoint tárhelyünkre is. A nyomtatási menü is változtatáson esett át, az aktuális módosítások a nyomtatási képen egyből frissítésre kerül.


A Office 2010 összefoglaló videója


Ezek mindegyik összetevőt érintik, viszont akkor nézzük az egyes programrészek legfontosabb újdonságait külön-külön:

Word 2010:


Felül a Word 2007, alul a 2010

A Word-el kapcsolatban az egyik bemutatott újdonság a "Paste Preview" funkció. Az új funkció lényege, hogy az eddig megszokott vágólapos beillesztési metódus átalakításra került, melynek hatására a beillesztett szöveg vagy kép beillesztése előtt látható lesz már az eredmény. Továbbá lehetőség van csak a szöveget beilleszteni a vágólapra, illetve a beillesztett szöveg azonnali szöveghez való formázására. A szöveg effektezésére is van lehetőség már a 2010-es verzió alatt. A keresés is átesett egy átalakításon, amelynek hatására állítólag jobb lett mint az elődökben alkalmazott.

Excel 2010:


Felül az Excel 2007, alul a 2010-es változat

Az Excelbe is érkeztek új funkciók, ilyen a "sparkline" és a "slicer". A "sparkline" funkció segítségével egyetlen cellában elférő kis grafikonok szúrhatóak be. A "slicer" segítségével a pivot táblák használatát teszik egyszerűvé. A pivot táblák a PowerPivot (korábban Gemini kódneven futott) névre keresztelt fejlesztésben találhatóak meg, amelyről azt érdemes tudni, hogy segítségével különféle lekérdezést lehet végrehajtani a táblákon, akár hatalmas adattömegeken is. A PowerPivot képességének demózására a Microsoft szakembere egy több mint 100 millió! soros táblázaton hajtott végre lekérdezést, és nem egy izomgépen, hanem egy netbookon, amin Windows 7 futott. A PowerPivot nem csak az Excel 2010 része, hanem a SharePoint 2010 alatt is elérhetőek a benne létrehozott "alkalmazások".

PowerPoint 2010:


Az Office 2010 programcsomag prezentációs programja is megkapta a maga fejlesztéseit. Ilyen a PowerPointba beszúrt videók szerkesztési lehetősége, tehát a videó átszínezése, vágása, fényerő és kontraszt beállítása, a videó átkódolása a kisebb méret érdekében, akár YouTube-s videók beágyazása a prezentációba, illetve még egyéb nyalánkságok. Kapott még a prezentáció feldobásához további 3D-s effekteket is a PowerPoint 2010.


PowerPoint 2010

Az elkészített prezentációkat a SharePoint 2010 segítségével akár az interneten is közzétehetjük majd, a program legenerálja a prezentáció eléréséhez szükséges URL-t, és ezen keresztül tekinthetjük majd meg.

Outlook 2010:


Az Outlook 2010 felhasználói felülete

A fontosabb fejlesztések zöme az Exchange Server 2010-es változatához köthető, de enélkül is tartogat számunkra újdonságokat. Ilyen újdonság a Conversation, amellyel a levelezés beszélgetésekbe (thread) rendezhető, így a levelezés kezelése, és áttekintése is egyszerűvé válik. Hasznos újítás a „Clean conversation” névre keresztelt fejlesztés, melynek segítségével a levélből a felesleges, redundáns rész szűrhető ki. Az új verzió tartalmazni fogja a "Quick Step" funkciót is, amely segítségével a kezelőfelületről vagy billentyűkombinációról egyszerűen érhetőek el a fontosabb műveletek, amelyeket a felhasználók gyakran végeznek a levelekkel (pl.: válasz írása). A felhasználók maguk is létrehozhatnak ilyen műveleteket ("makrókat"), amelyekben megadhatják, hogy pontosan mi történjen az adott levéllel, majd a makróhoz saját nevet és billentyűparancsot is rendelhetnek. A levelek közötti keresés is felgyorsult, illetve további szűrési feltételek is elérhetőek az Outlook 2010 alatt.

Természetesen az Office 2010 programcsomagban még további programösszetevők is megtalálhatóak, viszont a cikk csak a fontosabb összetevők újdonságait szerette volna részletezni. Az Office 2010 elérhető webes felületen és mobil eszközökre is, bár ezek funkcionalitásában nem veszi fel a versenyt a desktop verzióval szemben.

Office 2010 BETA letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Windows 8 - 2012-re várható

>> 2009. november 20.

A PDC 2009-es eseményén nem eset szó a Windows 8-ról, de az MSFTKitchen által közölt ütemterv képeiről kiderül, hogy a Windows 8, amelyről várhatóan lassan elkezdenek majd szivárogni a fejlesztési információk, 2012-re várható.

Természetesen ez nem fix, lehet csúszás is, de addig is elégedjünk meg az alábbi ütemterv diagrammal:


Már korábban írtunk a Windows 8 kapcsán, hogy elképzelhetően 128bites változat is készül belőle. Aki még nem olvasta, az itt pótolhatja be: [LINK]

Forrás: MSFTKitchen


Tovább a teljes cikkre....

Google Chrome OS

A tegnapi napon a Google bejelentette új operációs rendszerét, a nyílt forráskódú Google Chrome OS-t. Egyelőre csak az új rendszer koncepcióját, videókat és képeket, illetve a Chrome OS forráskódját osztotta meg a nagyközönséggel a vállalat. Az első működő Google Chrome OS 2010 végére várható.

A keresője segítségével vált népszerűvé a Google, de nekik ez hosszútávon kevésnek bizonyult. Számos szolgáltatást indítottak már el (Analytics, Gmail, stb...), és ezek rendre népszerűvé váltak, így kijelenthető, hogy amit a Google csinál, az rendre sikeres lesz. Ezek használatához a Google kiadta a saját fejlesztésű webes böngészőjét, a Chrome-t, mely a versenytársakhoz viszonyítva gyorsabb, és a felhasználótábora is egyre növekszik. De a Google nem lenne a Google, ha ezzel megelégednének. A saját alkalmazásokhoz saját operációs rendszer is dukál, első lépés a mobiltelefonokra elkészített Android volt. Erről is csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, hiszen szépszámmal érkeznek az Androidot futtató eszközök, amelyek sok gyártott menthetnek meg (Motorola), és a piaci elemzők szerint is hosszútávon sikeres lesz.


Az Androidra építkezve a Google elkezdte fejleszteni az új operációs rendszerét, a Google Chrome OS-t, melyet a tegnapi nap során, magyar idő szerint 19:00-kor jelentett be a nagyközönség számára. Természetesen még nem kapunk működő rendszert, csak az operációs rendszer koncepcióját közölte a publikummal a Google, illetve a fejlesztők csábítására kiadta a készülő rendszer forráskódját is. A Google nem a megszokott sémát követi az operációs rendszerével (ez lehet majd talán a jövőbeni siker kulcsa), hanem egy teljesen új alapra, a felhőre (cloud) építve fejleszti azt. A lényege ennek az elképzelésnek, hogy minden fontos adat a felhőben (az interneten) tárolódik, az alkalmazások (melyek webes elérést kívánnak) a helyi tárhelyet csak cache-ként (gyorsítótárként) használják, az adataink szinkronizálása folyamatosan történik az interneten, így bárhonnan, bármikor elérhetőek azok. Természetesen a webes alkalmazásoknak lesz egy offline része is, így ha pillanatnyilag nem rendelkezünk internetes hozzáféréssel, akkor is használhatjuk azokat. A rendszer előnye így a minimális tárhelyigény a gépen, viszont itt jön az első megkötés a Chrome OS használatához. A Google egyelőre csak és kizárólag SSD-vel ellátott eszközökre fejleszti az új rendszert, a hagyományos merevlemezzel rendelkező gépek nem futtathatják a Chrome OS-t. Maga a rendszer egy minimalizált kernelből és az azon futó Chrome webböngésző kicsit kibővített változatából fog állni. A Chrome OS-sel új értelmet fog nyerni a múlt év decemberében elindított Chrome-plugin, a Native Client. Szemben az eddigi szkriptet és saját binárist futásidőben interpretáló megoldásoktól, a Native Client natív x86-os kódot hajt végre böngészőtől és operációs rendszertől függetlenül, a szoftver képességeit a Quake-kel demózta a vállalat. A Native Client elméletileg jóval nagyobb teljesítmény érhető el, ugyanis nem állnak a kód és a gép közé vastag köztesrétegek, mint például a Sun Java, Microsoft Silverlight vagy Adobe AIR esetében. A Chrome OS egy elejtett megjegyzés szerint nem csak x86, hanem ARM-alapú rendszereken is futhat egyébként, de részleteket a Google nem árult el.


A Google szerint a Chrome OS három szóban jellemezhető: Speed/Simplicity/Security.

Speed azaz Sebesség:


A Google első számú fejlesztési irányelve a rendszer sebességének növelése volt, fontos hogy a rendszer minél hamarabb használható állapotban kerüljön. A bemutatón egy Asus Eee PC-n a látottak szerint a számítógép bekapcsolásától kezdve 7! másodperc telt el a bejelentkező képernyő megjelenéséig. Ezt az operációs rendszereknél megszokott bootolási séma teljes megváltoztatásával érték el. Míg Windows/Linux/Mac OS X alatt hozzászoktunk, hogy az általános firmware/BIOS és a standard kernel betöltődése után indulnak el a service-ek, az indításkor automatikusan startoló alkalmazások és végül a böngésző, addig a Chrome OS-nél lerövidül ez a folyamat. Egyedi firmware-t kapnak a Google operációs rendszerével ellátott netbookok, amin optimalizált kernel indul el, és ezt követően a Chrome böngészőben megszokott látvány várja a felhasználót.

Simplicity
azaz Egyszerűség:


A Google a fejlesztés során az egyszerűségre, a minél könnyeben való kezelhetőségre fekteti a hangsúlyt. Elfelejthetjük a hagyományos értelemben vett telepítéseket, minden alkalmazás webes. Újságírói kérdésre, mely azt firtatta, a Google indít-e az Apple-höz hasonló alkalmazásboltot, az a válasz érkezett, hogy nincs ilyesmire szüksége a Google-nek, hiszen az Internet tele van webes alkalmazások millióival. Az ezek által generált adatokat pedig - amint azt már írtam - helyileg csak cache-ként tárolják, minden más egyéb a felhőbe kerül.


Az alkalmazások megjelenítésével is szakít a Google a hagyományokon, böngészőszerű felhasználói élményt szeretne nyújtani. Az alkalmazások füleken keresztül érhetőek majd el, de természetesen ezek minimalizálására is lesz lehetőség. A Google alkalmazásokat integrálták a rendszerben, ezt úgy demonstrálta a cég, hogy egy keresőben felbukkanó dal linkjére való kattintással egyből megindult annak lejátszása.

Security azaz Biztonság:


Mivel az egész rendszer maga a weben alapul, így folyamatos támadási lehetőségeknek lesz kitéve. Ezért a Google nem a hagyományos biztonsági koncepciókat használja a fejlesztés során. A rendszer maga biztonságosan indul (verified boot), ami azt jelenti, hogy kétszer is ellenőrzi a bootolási folyamat során a futtatásra kerülő komponenseket. Ha valami nem bizonyul biztonságosnak, megváltozott a digitális aláírása, akkor azt a Chrome OS újra beszerzi az Internetről, majd újraindítja magát. Mindezt automatikusan, felhasználói beavatkozás nélkül. Másrészt digitálisan aláírt állományokat használ a Chrome OS működés közben, a felhasználó összes, helyileg tárolt adatát titkosítja. Így ha még be is jutnának a rendszerünkbe, akkor is nehéz dolga lesz a behatolónak, hiszen az állományok védetten vannak az SSD-n. Mindemellett alkalmazza az úgynevezett security sandboxing technikát, vagyis az egyes panelek teljes mértékben külön vannak választva egymástól, a Google állítása szerint nem tud az egyik a másiktól jogtalanul adatot szerezni.

A Google Chrome OS a jövő év végére várható, netbookokra előretelepítve érkezik meg. Mivel a rendszer nyílt forráskodú, így kikerülte azon kötelezettségét (ami miatt a Microsoftnak sok fejfájása van), hogy a többi webböngésző telepíthetőségét is biztosítsa a rendszerre, így várhatóan még szélesebb körben elfog terjedni, az amúgy igen jóra sikeredett Chrome webböngésző. Látszik hogy egy teljesen új koncepciót próbál meg megvalósítani a Google az új operációs rendszerével, így a kipróbálása majd mindenképp ajánlott lesz. A rendszer maga, mint a Google szolgáltatások zöme, ingyenes lesz.

További információk, videók és képek a Google Chrome OS-ről


Tovább a teljes cikkre....

PDC 2009 - Második nap

>> 2009. november 19.

A PDC 2009-es rendezvény második napja igazán sok BETA verziós program bejelentését hozta, illetve többet tudhattunk meg a készülő Internet Explorer 9-es verziójáról.

Mivel még mindig nem vagyunk jelen a PDC 2009-en, így ismételten a ComputerWorld beszámolóját olvashatjátok:

Szerdától elérhető a Microsoft Project 2010 és a Visio 2010 béta verziója, valamint a Visual Studio 2010 második béta verziója is. A nyitó előadás első szereplője azonban a Windows 7 és az Internet Explorer következő, 9-es verziója volt. Steven Sinofsky (képünkön), a Windows és Windows Live üzletág elnöke többek között olyan alkalmazásfejlesztő felületeket (API-kat) mutatott be, amelyek segítségével a fejlesztők látványos módon hasznosíthatják az általuk készített alkalmazásokban a Windows 7 grafikus kezelőfelületének számos képességét, például a Szalag eszköztárat, a Tálca Ugrólistáit, a többszörös érintésérzékelést és a kézírás-felismerést.


Sinofsky a fejlesztés korai szakaszánál tartó Internet Explorer 9-ben érkező újdonságokról is előzetes áttekintést adott. Ezek egy része a teljesítményt és az új szabványok (például a HTML 5) támogatását, valamint a grafika, az animáció és a videó megjelenítésében a hardveres gyorsítás és a legújabb DirectX technológiák használatát érinti, és a vastag kliensen megszokott felhasználói élmény weben történő reprodukálását ígéri. Az IE9 képességeit ismertető videók szerdától a Channel 9-on (channel9.msdn.com), a Microsoft fejlesztői hálózatának videocsatornáján láthatók.

Ezt követően Scott Guthrie, a Microsoft .NET fejlesztői platformért felelős alelnöke lépett a pódiumra, hogy bemutassa a Silverlight 4 új képességeit. A Microsoft mindössze 22 hónap alatt jutott el webalkalmazás-keretrendszere, a Silverlight 3-as verziójáig, amelynek bejelentését követően mindössze négy hónapra a 4-es verzió nyilvános bétája is elérhetővé vált. Ez a tempó is mutatja, hogy a Microsoft mennyire fontosnak tartja a webfejlesztés lehetőségeinek folyamatos bővítését mind a lakossági mind a vállalati piacon.


A Silverlight 4 többek között továbbfejlesztett, böngészőn kívüli képességekkel érkezik, amelyek offline, a desktop kezelőfelületen is gazdagabb felhasználói élményt biztosítanak anélkül, hogy ehhez a fejlesztőknek külön kódot kellene írniuk vagy futtatókörnyezetet adniuk. Az új verzió különösen sok újdonságot tartogat a vállalati alkalmazások fejlesztőinek - például teljes körű Visual Studio 2010 támogatást, Microsoft Office és Microsoft SharePoint Server közötti integrációt, továbbfejlesztett szövegszerkesztő, táblázat- és nyomtatókezelő képességeket. A PDC 2009 közönsége előtt a Microsoft egyik ügyfele, a SnapFlow például azt demonstrálta, hogy a Silverlight 4 alapjain miként készített folyamattervező eszközt, amellyel a kisebb vállalatok is könnyen, programozás nélkül kialakíthatják munkafolyamataikat.

A lakossági piacra készülő fejlesztésekhez a Silverlight 4 webkamera és mikrofon-kezelést, a videó és audió tartalom változatos eszközökön történő megjelenítését szolgáló, natív multicast képességet, az interaktív alkalmazások készítéséhez több mint hatvan, testre szabható HTML vezérlőt kínál. A vezérlők egyikével például a weboldal tartalma egy kattintással kirakójátékká (puzzle-lé) alakítható, beleértve a lejátszott videót is, amely a kirakójáték darabjain is aktív marad. A Silverlight 4-ben a webkamerával felvett videó látványos effektusokkal gazdagítható, egy további demó során pedig a konferencia résztvevői a Facebook példáján azt is láthatták, hogy ez a technológia milyen lehetőségekkel bővítheti a közösségi weboldalak szolgáltatásait.


A Microsoft szerint a jövő év első felére elkészülő Silverlight 4 kétszer gyorsabb, mint a jelenlegi verzió, 30 százalékkal rövidebb idő alatt elindul, mérete ugyanakkor változatlanul 5 megabájt körüli, így 10 másodperc alatt letölthető. Guthrie azt is elmondta, hogy az internetre csatlakozó eszközök 45 százalékán Silverlight fut - ez az arány a 3-as verzió bejelentésekor még 33 százalék volt. Nagy Silverlight felhasználó a Continental Airlines, az eBay és az NBC - a tévéhálózat online közvetítését a 2010-es vancouveri téli olimpiai játékokról is ez a technológia fogja meghajtani. A Bloomberg ugyancsak bejelentette, hogy üzleti információs szolgáltatását Silverlight alapokra fogja helyezni.

Közösségi konnektor

A nyitóelőadás végén Kurt DelBene, a Microsoft Office Business Productivity csoportjának alelnöke a Microsoft Office 2010, a SharePoint Server 2010, a Project 2010 és a Visio 2010 nyilvános béta verziója mellett az Office Mobile 2010 és az Office Web Apps szabadon elérhető bétáját is bejelentette. Ezekkel a szoftvercég nagyobb hatékonyságot kíván biztosítani az infómunkásoknak a vastag kliensen, a mobil eszközökön és a böngészőben, helyben telepített, illetve a felhőben, szolgáltatásként elérhető informatikai infrastruktúrán egyaránt. A termékek egyúttal egységes üzleti platformot is alkotnak, amely számtalan lehetőséget kínál a munka hatékonyságát javító, további alkalmazások fejlesztéséhez és testre szabásához.


Az Office 2010 egyik legnagyobb újdonsága az Outlook Social Connector, amelynek segítségével a felhasználó által használt közösségi weboldalakon, valamint a vállalati portálon zajló kommunikáció és interakció is megjeleníthető az Outlookban. Az új funkció mostani, béta állapotában a SharePoint Server 2010-zel működik együtt, bejelentésekor pedig a Windows Live-ot is támogatni fogja. A LinkedIn, a világ legnagyobb szakmai közösségi hálózata szintén bejelentette, hogy a jövő év elejétől támogatni fogja az Outlook Social Connectort. A Microsoft egy szoftverfejlesztői készletet (SDK-t) is bejelentett, amellyel a fejlesztők további közösségi weboldalak felé is kialakíthatják az integrációt. Ez olyan szoros lehet, hogy ha valaki például frissíti profiljának adatait egy közösségi oldalon, és új telefonszámot, e-mail címet ad meg, akkor azt az Outlook szinkronizálja a címtárban. De a funkciónak köszönhetően egy értekezlet résztvevőinek arcképe is megtekinthető lesz az Outlook-ban, ha rendelkeznek nyilvánosan elérhető fotóval valamelyik közösségi weboldalon.

Az Outlook 2010 további újdonságai közé tartozik, hogy - Exchange Server 2010-zel együtt használva - hangüzeneteket is fogad, amelyek szöveges átiratát is megjeleníti a beérkező üzenetek között, megfelelő nyelvi támogatás esetén. További finomítás, hogy a felhasználó az Outlook Szalag kezelőfelületén található, találkozó-kezdeményező gombbal is válaszolhat egy levélre - így a meghívó elkészítése és elküldése egyetlen kattintásra redukálódik.

Az Office 2010-ben, böngészőből, egyszerre több felhasználó is dolgozhat ugyanazon a szöveges dokumentumon, táblázaton vagy OneNote-feladaton. A PowerPoint nagy felbontású videók beillesztését és szerkesztését is lehetővé teszi, így a színkorrekcióhoz, átméretezéshez vagy néhány effektus alkalmazásához nem kell külön videószerkesztő programot megnyitni.

Az Office Backstage pedig egy kulisszák mögötti nézetet ad arról, hogy mi történik egy-egy feladat kapcsán, például kik dolgoznak ugyanazon a dokumentumon, kik férnek még hozzá, és ugyanitt szabályozható a dokumentum megosztása, illetve konfigurálható a nyomtatása is.

Az Office 2010 és a SharePoint Server 2010 közötti integrációnak köszönhetően az infómunkások egyszerű módon lementhetik a vállalati portálon levő munkakörnyezetüket a notebookra és magukkal vihetik, majd amikor ismét csatlakoznak a hálózatra, szinkronizálhatják azt a portállal.

A Microsoft termékeinek most bejelentett, nyilvános béta verziói a www.microsoft.com/2010 weboldalról tölthetők le.

DelBene azt is bejelentette, hogy a Microsoft és az SAP a Duet új változatán dolgozik. A két cég pár évvel ezelőtti, közös fejlesztése eredetileg az SAP vállalatirányítási rendszereiből származó információkat tette elérhetővé az Office-ban. A Duet Enterprise for Microsoft SharePoint and SAP ezt az integrációt a Microsoft portálmegoldására is kiterjeszti majd a jövő év második felétől.

Átütő sikert aratott Steven Sinofsky azon bejelentése is, hogy a PDC 2009-en részt vevő, erre jogosult fejlesztők Acer Aspire 1420P tábla PC-t kapnak a Windows 7 Ultimate kiadásával. A Microsoft ezzel is bátorítani kívánja az operációs rendszer új verziójára történő alkalmazásfejlesztést.

PDC 2009 első nap
Forrás: ComputerWorld


Tovább a teljes cikkre....

Karcvédelem felsőfokon iPhone-ra - InvisibleSHIELD

Egy érintőkijelzős telefon esetében, mint az iPhone, ahol maga a képernyő igen fontos szerepet tölt be, elképzelhetjük, hogy a megjelenítő felület épen tartása milyen fontos szempont. Itt jön be a képbe a ZAGG által gyártott kijelzővédő fólia, ami kellő biztonságot ad telefonunknak a karcokkal és egyéb mindennapi igénybevételből fakadó károkkal szemben.


Az InvisibleSHIELD, vagyis a láthatatlan pajzs egy katonai fejlesztés végterméke, ahol helikopterekpengék védelmére kerestek megoldást.
A saját filmünk egy tiszta uretánműanyag (láthatatlan, legyőzhetetlen) olyan egyedülálló tulajdonságokkal, mint öngyógyítás és példátlan kopásállóság. A film rugalmassága lehetővé teszi számunkra, hogy az invisibleSHIELD-el egy egész eszközt körbevegyünk. Alkalmas a képernyőre, elülső részre, hátlapra, élekre, sarkokba és oldalakra. ~ karcvedelem.hu

Miután megismerkedtünk azzal, hogy a marketing és az elmélet szerint milyen jó is ez a fólia, itt az ideje, hogy gyakorlatban is teszteljük.

Én egy teljes (elő- és hátlap) fóliacsomagot teszteltem iPhone 3GS készülékre.

Kezdjük rögtön a felhelyezéssel.
Amikor kibontottam a csomagot, még boldog ember voltam, gyönyörködtem a doboz design-jában, hallottam csiripelni a madarakat, a felkelő nap fénye megcsillant az arcomon, mígnem minden beborult a felhelyezési procedúra elkezdtével.


Éltem én meg rossz és idegesítő dolgokat az életemben, hát ezt a műveletet is oda sorolnám.
A mondás, hogy gyakorlat teszi a mestert, itt nagyon is igazzá válik. Pechemre én gyakorlat nélkül kezdtem el, és mivel pontosan akartam felhelyezni a fóliát, nem elégedtem meg egy kicsit félrecsúszott eredménnyel sem. Mindennek pontosan kellett passzolnia. Ennek több órás kínszenvedés lett az eredménye, ahol balszerencsémre a mellékelt törlőrongy szöszdarabkái ráadásképpen be is ékelődtek a hátlapi fólia és a készülékem közé. Annyiban hagytam, ennyi kompromisszumot kellett kötnöm, de végül is elkészültem.


A felhelyezés után, utasítás szerint ajánlott várni min. 24 órát, amíg a fólia teljesen felveszi a telefon alakját, és a felhelyezőfolyadék is elpárolog.
Miután ez megtörtént elkezdődhetett a telefon tesztje.





Azt meg sem kell említenem, hogy a kulcstartóm fegyvertárának egyetlen darabja sem tudott karcolást ejteni a telefonon, még extrém körülmények között sem. Az aszfaltra való leejtést nem mertem vállalni, de biztos vagyok benne, hogy ha a telefon jól esik, és a rázkódástól nem lesz baja a belső alkatrészeknek, valamint a sarkokat sem fogja túl nagy erőhatás érni, akkor készülékünk karc nélkül fog onnan is kievickélni.
És mivel ez karcvédő fólia, és nem egy telefonvédő acélkeret, ezért ez is szép eredménynek mondható.

Nem is beszélve arról, hogy ezt a védelmet mondhatni esztétikusan kapjuk meg, az iPhone a megtervezett gyári formájában tündökölhet, ugyanis a vékony és átlátszó fólia majdnem teljesen láthatatlan marad.

És itt el is érkeztünk a koncepció szerintem leggyengébb pontjához. A "majdnem teljesen láthatatlan" meghatározás nem véletlen, ugyanis a hátlapnál, a sarkokat védő fülek hajlamosak erősen begyűjteni a koszt maguk köré. Ez főleg igaz akkor ha szeretjük zsebben hordani a készüléket, valamint szintén igaz, de inkább jobban látható akkor, ha fehér iPhone-al vagyunk felszerelve, csakúgy, mint jómagam.
A folyamatos zsebben hordástól már mondhatni zavaró lett az ott felgyülemlő kosz, ami a tisztítás ellenére is komoly kontrasztot alkotott a fólia vonala mentén a fehér hátlappal.


Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor az egyik fül megadta magát, és úgy döntött, hogy ő már nem tapad többé, és felgyűrődött.
Nos, ekkor távolítottam el a hátlapi fóliát.

A hátlapi fólia nélkül a telefon már nem olyan "tapadós", nem érezzük olyan stabilnak az iPhone fogását, de nem beszélünk komoly különbségekről, csak megemlítem, mint érdekes apróságot.

Az előlapi fóliáról viszont csak jókat tudok mondani. Minden szinten tökéletes, felhelyezése is könnyebb, a teljes procedúra 15%-a telt el ezzel, míg a többi a hátlapra fordítódott. A karcok ellen valódi pajzs, az érintőkijelző érzékenységén mit sem változtatott, egyszóval kiváló.

Összességében ajánlom a ZAGG termékét, minőségi termék, kiváló és elengedhetetlen eszköz nem csak iPhone-hoz, hanem bármilyen telefonhoz, valamint megemlítendő pozitívum a készséges és segítőkész terméktámogatás a hazai disztribútortól.

Ha szereted a kihívásokat, és kötélidegzettel rendelkezel, akkor bátran rendeld meg a teljes készüléktestre való védelmet, azonban ha átlagember vagy, és ha jót akarsz magadnak, akkor én csak az előlapi fóliát ajánlanám megvételre, így talán tovább csilloghat az arcodon a felkelő nap fénye...


...és a mentális nyugalom, mint tudjuk: megfizethetetlen.
Sok sikert!

Megrendelés és termékinfó


Tovább a teljes cikkre....

Office 2010 BETA - Megkezdődött a publikus teszt

>> 2009. november 18.

A mai napon a Microsoft elérhetővé tette az Office 2010 Professional Plus publikus BETA változatát mindenki számára, így sávszélességet nem kímélve tölthetjük le az új verzió teszt változatát. A letöltéshez és a kulcs igényléséhez csupán egy LiveID-s azonosító kell (hotmail, passport, stb.).

A LiveID-vel történő bejelentkezés után egy rövid adatlapot kell kitölteni, majd megkapjuk az egyedi kulcsunkat, és tölthetjük az Office 2010 Professional Plus BETA változatát 32/64bites platformra is. A letöltést egy letöltési manager segíti majd, futtatásához csupán JAVA futtatókörnyezet kell.


A megjelenő változatokról, illetve egy rövidebb ismertetőt a programról már írtunk, így arról most nem szeretnénk írni: [LINK]. Természetesen majd egy hosszabb beszámoló érkezik a programról a következő napok folyamán az oldalon.
A minimális rendszerigénye az Office 2010 BETA-nak az alábbi:

Processzor: 500 MHz 32/64bit vagy nagyobb
Memória: 256 MB RAM
Tárhely: 3 GB szabad hely
Felbontás: 1024x768 vagy magasabb
Operációs rendszer: Windows XP SP3 (32bit), Vista SP1 (32/64bit), Server 2003 R2 (32/64bit), Server 2008 SP2 (32/64bit), Windows 7 (32/64bit)

Office 2010 letöltése


Tovább a teljes cikkre....

PDC 2009 - Első nap

A Microsoft idei professzionális fejlesztői konferenciája, a PDC 2009 idén is elstartolt a tegnapi napon. A Los Angelesben tartott konferencia az Azure bejelentésével kezdődött, majd számos újdonságról is lehullt a lepel.


Mivel mi nem lehetünk ott, ezért a ComputerWorld beszámolója következik az első napról:

A helyi idő szerint kedden reggel fél kilenckor tartott nyitóelőadásában Ray Ozzie, a Microsoft vezető szoftverépítésze kiemelte, hogy a Windows Azure operációs rendszer és SQL Azure adatbázis-kezelő alapjain a fejlesztők könnyebben készíthetnek olyan alkalmazásokat, amelyeket a felhasználók az interneten keresztül elérhető szolgáltatás formájában használhatnak személyi számítógépükön, mobiltelefonjukon és tévékészülékükön.

A Windows Azure, a Microsoft cloud computing platformja mától elérhető, a vállalatok január elsejétől éles munkakörnyezetben történő bevezetéséhez is támogatást kapnak, a használat alapján történő számlázás pedig 2010. február elsejével indul.


A nyitóelőadás részeként azonban több olyan vállalat vezetője is a pódiumra lépett, amely már élesben használja a Windows Azure platformot. A web 2.0-s szolgáltatásokat kínáló Seesmic, WordPress és Cheezburger Network mindegyike a Microsoft adatközpont szolgáltatásaira támaszkodik a dinamikusan - és olykor szélsőséges határok között - változó terhelés kezeléséhez szükséges erőforrások hozzárendelésében. A fizikai erőforrások üzembe állításához képest a Windows Azure platform sokkal nagyobb rugalmasságot és gyorsaságot, ezáltal költséghatékonyságot ad a szolgáltatóknak - egy új szerver ezen a módon például percek alatt hozzáadható az infrastruktúrához, míg ugyanez korábban hetekbe telt.

Ozzie a Windows Azure platformmal együtt két szolgáltatást is bejelentett, amely ugyancsak a fejlesztők munkáját hivatott megkönnyíteni. A Microsoft Pinpoint online piactéren a szoftvercég partnerei közzétehetik és értékesíthetik elkészített alkalmazásaikat. A Dallas kódnéven fejlesztett - ugyancsak a Microsoft Pinpoint piactéren elérhető - információs szolgáltatás pedig a nyilvános és a kereskedelmi adatforrásokat teszi könnyebben elérhetővé az alkalmazásfejlesztés számára. A technológiai bétájánál (CTP verziójánál) tartó Dallas jelenleg többek között az Associated Press, az ESRI, az ENSZ, a NASA, a National Geographic, valamint az Egyesült Államok kormányának adatkészleteit kínálja.


A PDC 2009 közönségéhez élő videókapcsolaton keresztül szóló Vivek Kundra, az Egyesült Államok kormányának informatikai igazgatója elmondta, hogy a minisztériumok és más kormányzati szervek már több mint százezer adatkészletet kínálnak a fejlesztőknek a legkülönbözőbb területeken. Az informatikai igazgató például egy olyan alkalmazást mutatott be, amelyet a munkát kereső amerikaiak a mobiltelefonjukon, böngészőn keresztül érhetnek el. Ez a szolgáltatás a kiválasztott foglalkozási területen a felhasználó aktuális tartózkodási helye alapján kilistázza a legközelebb eső, munkát kínáló vállalatokat és intézményeket. Kundra elmondta, hogy ezt a hasznos alkalmazást a Microsoft eszközeivel ráadásul rendkívül rövid átfutással, napok alatt és olcsón elkészíthették.



Oslo, Sydney

A PDC 2009 nyitóelőadásának második felében Bob Muglia, a Microsoft szervertermékeiért és fejlesztőeszközeiért felelős üzletágának elnöke vette át a szót. Muglia hangsúlyozta, hogy a felhő - a közhiedelemmel ellentétben - elsősorban nem az infrastruktúráról, hanem az alkalmazásokról szól, és a Windows Azure-t következő generációs alkalmazásplatformként pozicionálta.

A helyben telepített, fizikai szerverekre, illetve a felhőben szolgáltatásként elérhető kiszolgálókra történő alkalmazásfejlesztéshez a Microsoft konvergens fejlesztői platformot ad, így a fejlesztők továbbra is a már ismert eszközökkel, a .NET keretrendszerrel, a Visual Studióval, illetve az olyan harmadik féltől származó eszközökkel dolgozhatnak, mint például az Eclipse.

Muglia előadása bejelentésekben bővelkedett. A Windows Server AppFabric olyan integrált, magas szintű alkalmazásszolgáltatásokat kínál, amelyek könnyebbé teszik az alkalmazások bevezetését és felügyeletét a fizikai kiszolgálókon és a felhőben. Az első béta verziójánál tartó AppFabric a Microsoft korábban Dublin és Velocity kódnéven fejlesztett futtató és gyorsító technológiáit ötvözi a Windows Azure AppFabric Service Bus és AppFabric Access Control (korábban .NET Services) technológiáival. A 2010-ben elérhetővé váló Windows Server AppFabric első béta verziója letölthető a Microsoft fejlesztői hálózatának weboldaláról. A Windows Azure platform további AppFabric technológiáinak CTP verziói ugyancsak jövőre lesznek elérhetők.


A Windows Azure egy további komponense, a jelenleg Sydney kódnéven fejlesztett technológia is 2010-ben lép béta szakaszába. Ez a konnektivitást elősegítő szoftverügynök (connectivity agent) lesz, amely egyszerűbbé teszi a vállalatnál házon belül futó szerverek és a felhőben elérhető szolgáltatások összekapcsolását.

Ha már itt tartunk, az Oslo kódnéven fejlesztett Microsoft technológia hivatalos neve mától SQL Server Modeling Services. A modell alapú alkalmazásfejlesztésben és tesztelésben szerephez jutó szolgáltatásokról Muglia a következő hónapokra ígért további részleteket. Ugyancsak több információ várható ebben az időszakban a Microsoft System Center felhő-felügyeleti képességeiről és a Windows Azure virtuális gépekhez adott támogatásáról is. Ennek köszönhetően a jövőben egyszerűbbé válhat a virtuális gépek konfigurálása és felügyelete a helyben telepített és a felhőben elérhető szervereken.

Muglia emellett bejelentette a Windows Identity Foundation gyártáskész kódját: ez a technológia a házon belüli szervereken és a felhőben futó alkalmazások elérését hivatott egyszerűbbé tenni egységes felhasználóazonosítás által. Elérhetővé vált az ASP.NET MVC2 béta verziója is. Ez egy ingyenes, teljes körűen támogatott, aszinkron JavaScript és XML (AJAX) integrációt kínáló keretrendszer, amellyel a fejlesztők gyorsabban készíthetnek szabványos web alkalmazásokat.

Szerdán, a PDC 2009 második napján a konferencia résztvevői várhatóan többet megtudhatnak arról is, hogy a Microsoft miként készíti fel saját üzleti alkalmazásait, a Dynamics CRM vállalatirányítási rendszer, az Exchange levelezőszerver és a Sharepoint portálmegoldás legújabb verzióit a felhőben történő közzétételre.

Forrás: ComputerWorld


Tovább a teljes cikkre....

Megjelent a Fedora 12

Megjelent a Red Hat igen népszerű közösségi disztribúciója, a Fedora 12 Constantine...


A vállalat közleménye szerint a legfőbb újdonságok a hálózatkezelés és a médialejátszás területén jelennek meg.
Javítva lett a virtuális lemezek kezelése, valamint jobban optimalizálták a virtualizációhoz szükséges erőforrásokat.

Az Ogg Theora révén a médilejátszás válik könyebbé, ugyanis ez a teljesen nyílt videókodek képes akár a H.264-el egyenértékű minőségben lejátszani videóinkat, akár letöltött, akár sugárzott (streamelt) tartalomról is legyen szó. Ez különösen jó hír a média terén néhol elég gyengén teljesítő linuxoknak, az pedig végképp, hogy a wikipedia is támogatja és használja ezt a kodeket, valamint a Firefox is képes plugin telepítése nélkül elinditaní videóinkat.

A Network Manager is tovább lett fejlesztve, valamint egyszerűbb lett a vezeték nélküli hálózatokhoz való kapcsolódás is.

Természetesen minden egyéb csomagból a legújabbat találhatjuk meg eme disztribúcióban, aki többre kíváncsi, az kattintson az alább található linkekre:

Információk a Fedora-ról
Fedora 12 LETÖLTÉSE
Újdonságok listája (angolul)


Tovább a teljes cikkre....

Elérhető az Adobe Flash 10.1/AIR 2.0 tesztváltozata

>> 2009. november 17.

Manapság a Flash tartalmak a legnépszerűbbek a weben, erre támaszkodik például számos videómegosztó oldal, illetve a webböngészőből futtatható játékok is. Az Adobe Systems tegnapi nap folyamán elérhetővé tette két népszerű termékének a tesztváltozatát, a Flash nyelven írt webes alkalmazások futtatásáért felelős Adobe Flash-t, illetve az asztali megjelenítésért felelős Adobe AIR-t is. Az előző a 10.1-es verziószámot kapta meg, míg az utóbbi a 2.0-s számmal büszkélkedhet.

Mindkét szoftver letölthető a népszerű operációs rendszerekre, így a Windows-os, Mac-es és Linux-os teszváltozatok is elérhetőek már, a mobilos változatok viszont még váratnak magukra. Az említésre méltó dolog a Flash 10.1 változatnál a H.264 tömörítésű videó fájlok esetén a hardveres gyorsítás lehetősége, így kisebb processzorterheltség érhető el a megfelelő hardver segítségével.
Az AIR 2.0 újdonságai a következőek: natív process API, amely segítségével az AIR-es alkalmazások kommunikálhatnak a gépen lévő natív alkalmazásokkal, az újonnan csatlakoztatott háttértárolókat felismerése, nyitott dokumentum API, illetve gyorsabb WebKit JavaScript-motort is kapott a 2.0 változat.



Adobe Flash 10.1 letöltése
Adobe AIR 2.1 letöltése


Tovább a teljes cikkre....

Office 2010 - Technet/MSDN előfizetők tölthetik

A Microsoft az irodai szoftvercsomagját is gőzerővel fejleszti, ennek ékes bizonyítéka a mai napon elérhetővé vált Office 2010 BETA verziója, amit Technet/MSDN előfizetők tölthetnek le. A mindenki számára elérhető BETA verzió megjelenése a jövő hétre várható, bár már kis kereséssel, illegális úton is letölthető bárki számára.

A Technet/MSDN előfizetők nem csak a kliensoldali összetevőket tölthetik le, hanem a SharePoint és Project Server 2010 bétáját is. Az Office 2010-ből három féle kereskedelmi változat készül majd, amik az alábbi összetevőket tartalmazzák:

Home and Student verzió: Word, Excel, PowerPoint, OneNote
Home and Business verzió: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook
Office Professional verzió: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher

A telepíthető változatok mellett elérhető lesz a webböngészőből futtatható Word, Excel, PowerPoint is, ezzel ellenfelet állítva a Google Docs szolgáltatásának. A futtatásához mindösszesen internetkapcsolat, illetve Internet Explorer, Firefox vagy Safari webböngésző kell. Természetesen ezek a változatok nem lesznek olyan funkció gazdagok mint a desktopos változataik, de erről már korábban írtunk bővebben: [LINK]. Az Office 2010 hivatalos oldala is már elérhető, bár még a letöltési linkek nem működnek.
A pontos verziószáma a most megjelenő BETA változatnak a következő: 14.0.4536.1000
Az Office 2010 végleges változata 2010 első felében várható.

Office 2010 BETA Technet letöltés
Office 2010 BETA MSDN letöltés


Tovább a teljes cikkre....

Teljes képernyő Firefoxban - Full Fullscreen

Böngészés közben könnyedén elő tud fordulni az az eset, amikor is szűkösnek érezzük az asztalunkat. Mivel minden kis hely számít, és átlagos böngészés közben a menüsor és a könyvjelzők is feleslegesen foglalják a helyet, ezért is jelenthet sokak számára megoldást a Firefox egyik hasznos kiegészítője, ami támogatja a teljes képernyővel való indítást is.


A Full Fullscreen telepítés után könnyedén konfigurálható, és az F11 lenyomásával kapcsolható be és ki a teljes képernyős mód, ugyanúgy, ahogyan ez alapból is történik a tűzrókában. A dolog érdekessége ott kezdődik, hogy akár teljes képernyővel is indíthatjuk a Firefoxot, így nem kell bajlódni ezzel az indítás után, valamint az egyéb funkciók segítségével megszabhatjuk, hogy mi legyen látható a teljes képernyős üzemmódban.

Akinek kisebb monitorja van, annak mindenképpen ajánlott eme ingyenes kiegészítő kipróbálása, amit remekül ki tud egészíteni ez a kis kiegészítő. Ezt legfőképpen azoknak ajánlom, akik nem szeretnék a billentyűzeten az F11-et nyomkodni a fullscreen ki/be kapcsolásához, hanem ezt inkább egy ikon és az egér segítségével vinnék véghez.

A kiegészítő a következő linkre kattintva tölthető le közvetlenül:
Full Fullscreen for Firefox


A Full Fullscreen oldala itt érhető el.


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Az Intéző tálcaikonjának módosítása

>> 2009. november 15.

Ha Windows 7-t használunk, lehetőség nyílik egy alkalmazás indítóikonját a tálcára rögzíteni, és onnan indítani a programot. Viszont ha a Sajátgép, a Dokumentumok, a Filmek és egyéb mappák ikonjait akarjuk rögzíteni, akkor is a Könyvtárak (Libraries) nyílik meg alapértelmezetten, az általunk rögzített alkalmazás csak a jumplistben jelenik meg. Ezt tudjuk módosítani az alábbi leírás segítségével.

Nézzük akkor meg, hogy mit is kell tennünk a módosításhoz, lépésről lépésre:

1. Rögzítsük az Intézőt/Sajátgépet a tálcán. Ehhez húzzuk rá az ikonját, vagy az ikonra jobb-egérrel kattintva válasszuk ki a Rögzítés a tálcán opciót.

2. Klikkeljünk rá jobb-egérrel a rögzített ikonra, ennek hatására megnyílik a jumplist. A listából jobb-egérrel klikkeljünk rá a Windows Intéző opcióra, majd válasszuk ki a Tulajdonságok lehetőséget.


3. A megnyíló ablakban módosítsuk a Cél (Target) szövegdoboz értékét a megfelelőre. Az alul lévő listában megtalálhatjátok pár hasznos hivatkozást.


Pár fontosabb hivatkozás:

Windows Intéző (alapértelmezett):
%windir%\explorer.exe

Sajátgép (Számítógép):
%windir%\explorer.exe /n,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

Dokumentumok:
%windir%\explorer.exe /n,::{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}

Könyvtárakban lévő Dokumentumok:
%UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Libraries\Documents.library-ms

Lomtár:
%windir%\explorer.exe /n,::{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Hálózati helyek:
%windir%\explorer.exe /n,::{208D2C60-3AEA-1069-A2D7-08002B30309D}

Vezérlőpult:
%windir%\explorer.exe /n,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

Nyomtatók és faxok:
%windir%\explorer.exe /n,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Hálózati kapcsolatok:
%windir%\explorer.exe /n,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}

Felügyeleti eszközök:
%windir%\explorer.exe /n,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}

A felhasználó saját könyvtára:
%windir%\explorer.exe shell:Profile


Tovább a teljes cikkre....

Windows 7 - Energiagazdálkodás

>> 2009. november 13.

A Windows 7 számos újdonsággal kezdte meg hódító hadjáratát a rivális rendszerekkel szemben. Ezek közül az egyik legfontosabb az energiagazdálkodási lehetőségek, melyek a hordozható eszközöknél kerülnek előtérbe, hiszen minden egyes perc fontos lehet a felhasználó számára. Ilyen tekintetben a Windows 7 egy jó választás lehet.

A Windows Vista is számos energiagazdálkodási lehetőséget kínál a felhasználó számára, így az utód Windows 7 sem szégyenkezhet ezen a téren, hiszen az előd trükkjeit megtartotta, és még számos újítást kapott a motorháztető alatt, a hosszabb üzemidő jegyében. Általában a hordozható eszközök egyik Achilles sarka az üzemidő. Hosszú üzemidő érhető el egy nagyobb kapacitású telep alkalmazásával, vagy kevesebbet fogyasztó alkatrészek párosításával. Viszont a szoftverre nem sokak gondolnak ilyen téren, pedig egy megfelelően konfigurált rendszerrel akár több 10 percnyi üzemidő is kicsikarható az alap beállításokkal szemben. Nézzük akkor hát milyen konfigurációs lehetőségeket kap a felhasználó a kezébe Windows 7 alatt.
A Windows 7 értesítési területén jellenek meg a különböző alkalmazások által kijelzett információk, illetve a rendszeralkalmazások is itt osztják meg az információikat a felhasználóval. Ilyen rendszeralkalmazás az energiagazdálkodási is, mely a felhasználót értesíti a pillanatnyi energiához köthető információkról, illetve annak konfigurálást biztosítja.


Az energiagazdálkodás ikonja felé húzva az egeret tájékozódhatunk a telep várható lemerülési idejéről, feltéve hogy nincs az eszköz elektromos hálózatra csatlakoztatva (nincs bedugva a konnektorba magyarán). Ennek az időnek a kiszámítása mindig az aktuális terheléstől függ, így ha elindítunk egy teljesítményigényes alkalmazást (pl.: játék), akkor ez az üzemidő drasztikusan csökkenhet. Ha az ikonra kattintunk, akkor tájékozódhatunk/kiválaszthatjuk a számunkra megfelelő energiasémát. Ezeket a sémákat mi magunk is meghatározhatjuk (erről bővebben később) vagy a Windows 7 alapértelmezetten 3 előre definiált energiasémát kínál a felhasználó számára: Kiegyensúlyozott (ez az alapértelmezett), Energiatakarékos, illetve a Teljesítménycentrikus. Ezen sémák paraméterei természetesen a későbbiekben személyre szabhatóak, hiszen mindenkinek más az igénye ilyen tekintettben.
Ha az alapértelmezett beállításokat hagyjuk, akkor az energiasémákról elmondható, hogy a legtöbb energiát az energiatakarékos módban spórolhatjuk meg (hosszabb üzemidő, internetezésre kiváló), viszont a teljesítmény így drasztikusan visszaeshet, és a képernyő fényereje is szabályozásra kerül többek között. Viszont ha a leadott teljesítmény a fontos számunkra (pl.: játék alatt), akkor a Teljesítménycentrikus beállítás a mienk, hiszen itt megkapjuk az utolsó számítási teljesítményt is, és mindig maxon pörög a rendszer. A kettő közötti átmenetet képviseli a Kiegyensúlyozott beállítás, itt ha kell, akkor megkapjuk a megfelelő teljesítményt, viszont ha nem terheljük a rendszert (pl.: internetezés), akkor visszaveszi a hardverek fogyasztását. Ezen sémák beállításait nézzük most meg a következőkben.
Hogy egy sémát létrehozzunk, kattintsunk az értesítési területen a További energiagazdálkodási lehetőségek feliratra. Ennek hatására megnyílik az energiagazdálkodási központ, ahol az energiagazdálkodási sémát hozhatjuk létre a bal oldali menüben lévő Energiaséma létrehozása opcióra kattintva.


Első lépésben a varázsló segítségével válasszuk ki az alap sémák közül azt, amelyikhez a legközelebb fog állni a mi általunk készített séma. Adjunk neki egy nevet, majd menjünk tovább.


A következő ablakban állíthatjuk be a fontosabb energiagazdálkodási lehetőségeket, melyek az alap sémáknál is állíthatóak, a Séma beállításainak módosítása opcióra kattintva. Ilyen alap beállítási lehetőség a monitor fényerejének módosítása, mellyel rengeteg energia megspórolható, illetve a kijelző élettartalma is megnőhet ezáltal. Bizonyos tétlenségi idő után is alkalmazhatjuk a fényerő csökkentését, illetve a képernyő teljes kikapcsolását is, függően az energiaellátástól (telepről vagy közvetlenül az elektromos hálózatról üzemel-e a gép). Ha sokáig nem használjuk a gépet, akkor megadhatjuk a rendszer számára, hogy ilyenkor kapcsolja alvó állapotba a gépet. Alvó állapotban a gép alacsony fogyasztású módba kerül, csupán az alaplap és a memória kap áramot. Mivel a memória is áramot kap (megőrzi a benne tárolt adatot), így a gép egy gombnyomásra visszatér az alvó állapot előtti állapothoz. Természetesen alvó állapot alatt a programjaink nem futnak, de a visszatérés után egyből hadrendbe állnak.


Ha viszont ennél mélyebben szeretnék megadni a rendszernek, hogy mit is tegyen bizonyos esetekben, akkor a fenn említett ablakban árválkodó, Speciális energiaellátási beállítások módosítása opció a mienk. A megnyíló ablakban egyből érdemes A jelenleg el nem érhető beállítások módosítása feliratra kattintani, hiszen így minden beállítási paraméter elérhető lesz.


A speciális energiaellátási beállításoknál állíthatjuk be, hogy a rendszer ébresztés után kérjen jelszót, így az aktuális felhasználó jelszavára lesz szükség az ébresztés utáni munkamenet megkezdésére.
Kikapcsolhatjuk a számítógépben lévő merevlemezes egységet egy bizonyos tétlenség után a Merevlemez kikapcsolása opció segítségével. Ilyenkor egy bizonyos tétlenségi idő után leáll a merevlemez, viszont ha újból szükségünk van rá, akkor a rendszer azonnal bekapcsolja a felhasználó számára. Ez a hétköznapok során észrevétlenül zajlik, csupán egy kattanást hallhatunk a merevlemez felől ilyen esetekben.
Beállíthatjuk a Diavetítési funkcióra vonatkozó előírást, kímélve az akkumulátort, ha a teleptől kapjuk a kraftot.
A vezetéknélküli eszközök fogyasztása igen tetemes egy hordozható eszköz esetében, hiszen az állandó jelek fogadása, illetve továbbítása igen nagy energiaigénnyel társul. Ezért lehetőség van az eszköz jelteljesítményének szabályozására is. Kisebb teljesítményre kapcsolva az eszközt csökkenthetjük annak fogyasztását, ami akkuról való üzemelésnél előnyős lehet. Nagyobb teljesítmény esetén viszont jobb lesz a vezeték nélküli eszköz jelszintje, viszont a fogyasztása nő meg.
Beállíthatjuk a fenn már vázolt alvó állapot eljövetelét a rendszer tétlensége esetén, vagy használhatjuk az egyéb lehetőségeket, ilyen a hibernálás és a hibrid alvás is. Hibernálás alatt már semelyik eszköz nem kap áramot, a merevlemezre mentődik a memória tartalma, és az kerül visszaállításra a felébresztés során. Így az ébredési idő is hosszabb mint az alvó állapotnál, viszont ilyenkor az energiahasználat zéró, és az ébredés után a munkát ott folytathatjuk, ahol a hibernálás előtt abbahagytuk. A hibrid alvás egy Vista alatt bevezetett szolgáltatás, mely ötvözi az alvó és a hibernálási funkció előnyeit. Ilyenkor mindenképp kiírásra kerül a memória tartalma a merevlemezre (hiberfil.sys fájlba), és első körben a tétlenség esetén az alvó állapot lép akcióba. Viszont ha akarjuk, akkor már nem kell felébresztenünk a gépet, hanem egyből kikapcsolhatjuk (alvó állapot esetén felébresztés, majd a kikapcsolás játszik). A következő bekapcsoláskor a Windows visszatölti a hiberfil.sys fájlból a memóriába a cuccost, így kvázi hibernálásból indul a rendszer.
A felébresztési időzítők engedélyezése opcióval adhatjuk meg a rendszer számára, hogy egy bizonyos esemény bekövetkeztekor felébresztheti a rendszert.
Az USB-re vonatkozóan is megadhatjuk a beállításokat, hiszen szelektív felfüggesztési lehetőséggel bizonyos USB portok kikapcsolása valósítható meg, így egy mai konfiguráción található sok USB kimenetek energiaéhsége tartható kordában (nem a Gyuriban).
Biztos sokan találkoztatok már azzal a jelenséggel notebook esetén, hogy a fedél lecsukásakor a rendszer leáll. Ilyenkor nem valamilyen hardveres hiba van, csupán alapértelmezetten a Windows alvó állapotba küldi a rendszert, ezzel is energiát megspórolva. Viszont a fedél lehajtására más funkció is megadható a rendszernek, ilyen az alvó/hibernálás/lekapcsolás/vagy semmi lehetőség (csupán a képernyőt kapcsolja ki, de ezért már a hardveres tervezés felel). A főkapcsoló/alvás gomb megnyomására is a fedél lecsukásánál ismertetett funkciók adhatóak meg.
Ha rendelkezünk a gépben PCI Express eszközzel, akkor az ilyen technológiát használó eszközökre is megadhatók a megfelelő energiamegtakarítási beálllítások, ezzel is csökkentve a fogyasztást a komplett rendszer fogyasztását.
A számítógép központi feldolgozó egysége (ismertebb nevén a processzor, CPU) jelenti a mai eszközökben az egyik legnagyobb fogyasztási forrást. Viszont ez az eszköz rendelkezik az egyik legnagyobb beállítási lehetőséggel is, így egy jó beállítás segítségével ennek a fogyasztása drasztikus módon csökkenthető. Mivel ez az eszköz jobb esetben ritkán éri el a maximális terheltséget, így az erre vonatkozó minimális és maximális processzorteljesítmény beállítása fontos. A rendszer hűtési házirendje segítségével pedig a processzor hűtésének szabályozása is lehetséges. Természetesen a CPU-val kapcsolat energiagazdálkodási beállítások a számítógép BIOS-ban még jobban beállíthatóak, hála a processzorgyártók előre definiált energiagazdálkodási sémáinak.
A monitorra vonatokozó beállítások itt is beállíthatóak a fenn tárgyalt módon.
Bizonyos médiafájlokat lejátszása (zenehallgatás, filmnézés, stb.) esetén is megadhatjuk a szükséges beállításokat, elkerülve a későbbi kellemetlenséget ezek lejátszása közben.
Ha telepről üzemelünk, akkor a rendszer különböző értesítésékkel bombázza a felhasználót(már csak 5 perc van hátra és társai), így ezek testreszabásai fontos a kiegyensúlyozott és hosszú életünkhöz. Beállítható az is többek között, hogy ne hagyja a telepet teljesen lemerülni (ez sok esetben ront az akku élettartamán, illetve adatvesztést is okozhat), hanem mentse az eddigi tevékenységünket, és lépjen különböző energiagazdálkodási állapotba, vagy kapcsolja ki teljesen a rendszert.
Több beállítási lehetőségre itt már nincs lehetőség, de jól látható, hogy ezek alapos beállításával igen sok energia spórolható meg a hétköznapok során. Természetesen mindegyik beállítási lehetőségből 2 van, hiszen egy vonatkozik a telepről való üzemelés, és egy az elektromos hálózatról való üzemeléshez. "Hosszú és eredményes életet"!


Tovább a teljes cikkre....

Kapcsolat

In4Sane™ Blog © 2013 - http://i4s.hu

Ha kérdésed, problémád, vagy egyéb észrevételed akadna, akkor írj bátran oldalunk email címére, és amint tudunk válaszolunk.

Jelentkezés

Az i4s csapat folyamatosan várja vállalkozó kedvű BLOGGERek jelentkezését az oldal e-mail címén. Ha csak egy kicsit is érdekel a lehetőség, ne habozz, küldj nekünk üzenetet és mi tájékoztatunk a követelményekről és az egyéb részletekről.

i4s infó

Ha a főoldal nem működne, vagy egyéb háttérinformációkra vagy kíváncsi, látogasd meg Twitter csatornánkat az i4s Twitter linkre kattintva. Oldalunkat "lájkolhatod" Facebook-on, valamint "+-olhatod" a Google Plus-on is.
Az oldalon közölt screencastok, illetve videók megtekinthetőek az oldal YouTube csatornáján: i4s YouTube.
A közelgő fontos eseményekre az i4s naptárjából készülhetsz fel.

  © Webnolia - Blogger --> i4s.hu - In4Sane™ Blog © 2008-2015

Vissza a lap TETEJÉRE